» 
»
 

Medikal malzemelerin ücretsiz alınacağı döneme giriliyor

Medikal malzemelerden ücret alınması artık tarih oluyor. Yarından itibaren başlayacak uygulamada vatandaşlar tıbbi malzemeleri artık para ödemeden alabilecekler.

Medikal malzemelerin ücretli alındığı dönem kapanıyor. Yarından itibaren vatandaşlar doktorların yazdığı tıbbi ürünleri istedikleri eczaneden ya da medikal firmadan hiçbir ücret ödemeden alabilecekler. Uzun dönemdir altyapısıyla ilgili çalışılan uygulama yarın tüm yurtta hizmete geçiyor. Sigortalıların önceden kendi imkanları ile aldıkları tıbbi malzemelerin bedelini aylar sonra ancak SGK'dan alabiliyor, uzun süre beklemek zorunda kalıyorlardı. Vatandaşların sıkıntıya düştüğünü gören hükümet yetkilileri medikal malzemelere ulaşımı ücretsiz yaparak büyük bir hamle gerçekleştirdiler. Medikal malzemelere ceplerinden yaptıkları ödemeyi 6 ay gibi uzun bir süre bekledikten sonra ancak alabilen sigortalılar bu uygulama ile rahat nefes aldılar. Konu daha çok maddi yetersizliği bulunan sigortalıları ilgelendiriyor. SGK ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak çalışmasının ürünü olan proje sorunu kökten çözüyor. Artık SGK tıbbi malzeme parasını sigortalıya değil, ya eczaneye ya da medikal firmaya ödeyecek. 

CEPTEN ÖDEME DÖNEMİ KAPANDI

Sigortalılar ve Genel Sağlık Sigortası ödeyen vatandaşlarlar yazılan malzemeleri eczane ve medikal firmalarından ücretsiz temin edecek. Vatandaşlar daha önceden alınan tıbbi malzemenin eczane veya medikal firma tarafından düzenlenen fatura ve belgelerini SGK'ya ibraz ederek, beklemek suretiyle parasını geri alabiliyordu. Fatura ve belgeler ilgili komisyonlarca inceleniyor ve bedellerin ödeme süreleri de haliyle uzuyordu. SGK ile Sağlık Bakanlığı'nın ortaklığında yürütülen çalışma kapsamında hastalar artık tıbbi malzemenin ücretini peşin ödemekten kurtuluyor. Başlıca hasta alt bezi, kolostomi, ileostomi, sonda, protez ve ortez gibi ürünler anlaşmalı eczane ve medikal firmalardan ücretsiz temin edilebilecek. Vatandaşlar artık şahıs ödemeleleri ve belgelerle uğraşmayacak. Bu uygulamadan sonra bazı eczaneler medikal malzemelerin çeşitliliğine ağırlık vererek, vatandaşa bol çeşit sunma hazırlığında. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *