» 
»
 

Meksika duvarı finansmanı iki ülke arasında gerilimi tırmandırıyor

Trump'ın ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini ilişkin kararnameyi imzalamasının ardından bütçeyi Meksika hükümetinden tahsil edeceklerini açıklaması, iki ülke arasındaki tartışmayı alevlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına duvar örülmesi düşüncesini seçim kampanyası boyunca dile getirmiş, göreve geldiği 5. günde de ilgili kararnameyi imzalamıştı. Trump'ın duvarının finansmanını Meksika hükümetinden isteneceğini açıklamasının ardından Twitter'dan da bir paylaşımda bulundu ve "Eğer Meksika acil ihtiyaç olan bu duvarın parasını ödemek istemiyorsa belki de önümüzdeki toplantıyı iptal etmek daha iyi olur" ifadelerini kullandı.

Meksika hükümetininde de buna karşılık cevap gecikmedi. Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ABD'ye gitmeyeceğini açıkladı. Nieto açıklamasında, ABD Başkanı ile salı günü yapılması planlanan toplantıya katılmayacağı bilgisini Beyaz Saray'a ilettiklerini, iki ülke arasındaki iş birliğinin ise sürmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Trump'ın Meksika duvarı ile ilgili süreci sosyal medya platformu Twitter üzerinden yönetmesini eleştiren Meksika Maliye Bakanı Jose Antonio Meade ise "Sanıyorum diplomasi Twitter aracılığıyla yapılmaz" ifadelerini kullandı.

Uzun süredir söz konusu duvarın parasını ödemeyeceklerini dile getiren Meksika hükümetine rağmen ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'a çıktıktan sonra ABC kanalına verdiği ilk mülakatında "Meksika duvarın parasını yüzde 100 ödeyecek" demişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *