Meksika'da keşfedilen 14 bin yıllık mamut fosili hayrete düşürdü

Geçmişe ışık tutması açısından büyük önem taşıyan fosil keşiflerine bir yenisi daha eklendi. Mektika'da bulunan ve 14 bin yıllık olduğu düşünülen "Mamut" fosili arkeologları heyecanlandırdı...

Meksina'nın en büyük şehri olmasının yanı sıra başkent olma özelliği de taşına Mektiko'nun yakınlarında bulunan Tultepec köyü civarında uzman arkeologlar tarafından yapılan kazılarda son zamanların en önemli ve eski fosillerinden biri ortaya çıkarıldı. 14 yıl öncesine ait olduğu düşünülen bu fosit bir Mamut'a ait. Uzmanlar bu önemli buluşun dev cüsseleri ile bilinen Mamutların saplanarak kaldığı düşünülen bir su birikintisi alanında orataya çıkarıldığını ifade ettiler. Kazıda görev alan Antropoloji ve Tarih Ulusal Enstitüsü’nde görevli arkeolog Luis Cordoba mamutlar için yaşam alanı ya da göç güzergahı olduğu düşünülen Mektiko’da 50’nin üzerinde mamut fosiline ratlandığını açıkladı.

Son olarak Tultepec bölgeside izine rastlanan mamut fosilinin 20 – 25 yaşlarında olduğunu düşündüklerini ifade etti. Fosil hakkında çeşitli tezler üreten uzmanlar bulunan mamutun parçalara ayrılmış olmasından yola çıkarak o dönemde yaşayan insanlar tarafından öldürülmüş olma ihtimalinin de ağırlık kazandığını belirttiler. MÖ 1700 yılında yaşadıkları bilinen bu devasa boyuttaki canlıların son olarak buzul çağında nesillerinin son bulduğu düşünülmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *