» 
»
 

Meksika'da öğretmenler protestosu: 6 kişi ölü 108 kişi yaralı

Oaxaca'da öğretmenlerin protestolarında silahların çekilmesinin ardından öğretmenler ile polisler arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldü. İçlerinde çok sayıda polis memurunun bulunduğu 108 kişi de yaralandı.

Meksika'nın güneyinde bulunan Oaxaca'da öğretmen eğitim sendikasında eğitim işçileri ile polisler arasında çatışma çıktı. Sendika liderinin tutuklanmasının ardından bir süredir protestoda ve eylemlerde bulunacaklarını duyuran sendika üyeleri öğretmenlerin, yolları bloke edip izinsiz başlattıkları eylemin sonucunda, güvenlik güçlerine ateş açılmasının ardından çatışma yaşandı ve 6 kişi öldü, 108 kişi de yaralandı.

Çatışma sonrasında Oaxaca eyaleti valisinin ve polis şefi düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundular. Açıklamalara göre Federal Polis Şefi Enrique Galindo, Vali Gabino Cue polislerin halkın huzurunu ve güvenliği sağlamakla yükümlü olduklarını, öğretmen eğitim sendikası üyelerinin başlattıkları protestoda polislere ateş açılmasının ardından güvenlik güçlerinin de karşılık verdiklerini dile getirdi. Çıkan çatışmada 6 sivilin hayatını kaybettiğini, içlerinde 53 kişi sivil olmak üzere 108 kişinin de yaralandığını belirtti.

Eğitim Sendikası başkanı (CNTE) başkanı Ruben Nunez ve yardımcısı Francisco Vilalobos kara para aklama, işçi maaş bordrolarını almak, sendika üyeleri tarafından yapılan alımlarda %3,5 oranında kesinti yapılması ve ders kitaplarını çalmak suçundan geçtiğimiz hafta tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu olayın ardından protesto planları içerisinde olan sendika üyeleri eylemlerini cadde ve sokakları kapatarak izinsiz gösteri girişiminde bulundular. Barikatlarında aşılması ve güvenlik güçleri ile aralarındaki mesafeyi koruyamayıp bir de göstericilerin silah ile ateş açmaları sonrasında güvenlik güçleri de karşılık verdi.

Çatışma sonrasında kimliği belirsiz bir grubun silahlı ve teçhizatlı olarak gösteriye katılıp olay çıkardıkları ortaya çıktı. Çıkan çatışmada yaşları 23-28 olan iki kişi ve kimliği belirsiz dört kişi, toplamda 6 kişi öldü. İçlerinde polis memurlarının da bulunduğu 108 kişi yaralandı. Hastaneye transfer edilen yaralılardan bir çoğunun durumunun kritik olduğu söyleniyor. CNTE geçtiğimiz ayda, grev çağrılarında bulunmuşlardı. Devlet Başkanının 2013 senesinde başlattığı uygulamada öğretmenlerin üç kez değerlendirme sınavına tabii tutulmaları gerekiyor ve sınavı geçemeyen öğretmenler görevden alınıyor. Ülkenin Eğitim Bakanı da mart sınava girmedikleri gerekçesi ile dört bine yakın öğretmenin işten çıkarılacağını duyurması protestoların sık sık yaşanmasının sebebi olarak gerekçe gösteriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *