» 
»
 

Meksika’da yüzde 20’lik petrol zammı büyük tepkilere neden oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde bulunan Meksika’da petrole yapılan yüzde 20’lik zamı protesro eden halk sokaklara döküldü.

Yabancı kaynaklardan servis edilen haberlere göre, son dönemde yakıt fiyatlarındaki biden gelişen fiyat artışı sebebi ile ülke genelinde büyük tepkiler yaşanmasına neden olmuş, binlerce vatandaş durumu protesto etmek için sokaklara dökülerek, market ve benzin istasyonlarını yağmaladı.

Ülkede yapılan petrol zamlarına ilk tepki sosyal medya üzerinden gelirken, Meksika’da gayri resmi olarak benzin fiyatlarının arttırılırdığı ve bu artıl oranının fiyatlara litre başına 75 sent olarak yansıyacağı açıklandı. Zamlar petrole yapılmış olsa da ülke halkı petrol fiyatlarının artışı dolayısı ile bütün sektörlerin etkileneceğini düşünüyor.

Zam haberinin açıklanması ile bölgede bulunan benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken, araç sahipleri gayri resmi haberlerin yayılması üzerine fiyatlar gerçekten yükselmeden yüklü miktarda yakıt depoladıklarını kaydetti. Ülkede halen kırılgan durumda olan ekonominin daha da istikrarsızlaşmasının siyasi sistemde istikrarsızlığa yol açmasından endişe ediliyor.

Ekonomi yorumcuları, yüksek petrol fiyatlarının zayıf pezonun özellikle zirai ürünlerde, inşaatta fiyat artışlarına ve yüksek enflasyona yol açmasının beklendiği ileri sürüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *