» 
 

Meltem Cumbul'a sinema dünyasından tepkiler yükseliyor

24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde FİLM YÖN En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmayan, ardından da sosyal medya hesabından buna dair açıklamalarda bulunan Meltem Cumbul'a sinemacılardan tepki geldi.

Ünlü oyuncu Meltem Cumbul, 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nin sunuculuğunu yaptığı sırada, FİLM YÖN En İyi Yönetmen ödülünü almak için sahneye gelen yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmadı. Sonrasında ise sosyal medya hesabından konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunan Cumbul'a sinema dünyasından tepkiler yükseldi. "Buğday" filmi ile aldığı ödülü almak için sahneye çıktığı sırada Kaplanoğlu'na Cumbul'un yaptığı hareketi eleştiren yönetmen ve yapımcı Nazif Tunç, "Meltem Cumbul'u çıldırtan FİLM YÖN jürisinin, intikam şebekesine dönüşen klan kararına rağmen, namus ve hakkaniyetle sinema sanatının ölçütleriyle Semih Kaplanoğlu'nu en iyi yönetmen seçmeleridir." ifadelerini kullandı.

Gezi olayları sırasında ve imza süreci boyunca yönetmen Kaplanoğlu'nun devletinin yanında yer aldığını belirten Tunç, "Dışarıdan, sinema teröristlerine karşı sağduyu ve onurla mücadele eden Semih Kaplanoğlu'nun burnunu sürtmek, başını ezmek, onu aforoz etmek yeminini etmişlerdi. Bu intikam yemini ve itibarsızlaştırma andı, bu düşmanlık şiddetlenerek sürecektir. Taifli çocuklara Peygamber Efendimiz'i taşlattılar. Şimdi de sanat yoluyla itibarsızlaştırma, yok sayma, aşağılama hareketi içindeler. İnsanlıkta, hoşgörüde, edepte, meslekte yeri olamayacak bu davranışın ideolojik bir husumetin, kadim bir kinin dışa vurumu olduğunu düşünüyorum." dedi. Tunç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün de sahnedeki bu davranış karşısında şaşkın içinde olduğunu ve bu konuya sessiz kalmayacağına inandığını ifade ederek, Sözlü'den de bu davranışı kınayan bir açıklama geleceğine inandığını kaydetti.

"Esef duyuyorum"

 

Meltem Cumbul'un davranışının yakışıksız olduğunu ifade eden sinema yazarı İhsan Kabil ise, bu tutumu üzüntü verici olarak değerlendirerek "Esef duyuyorum" ifadesini kullandı. Cumbul'un bu davranışının ardında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayı "ilginç" olarak değerlendiren yönetmen Ahmet Sönmez de sanatçı olduğunu söyleyen bir kişiden böyle bir davranışın beklenmeyeceğini ifade etti. En büyük ötekileştirmeyi Cumbul'un kendisinin yaptığını belirten Sönmez, Kaplanoğlu'na mesaj yollayarak kendisinin yanında olduklarını ifade ettiğini söyleyen Sönmez, "Semih Kaplanoğlu'nun dünya görüşünde bir değişim oldu. Zaten insan denilen değişen, gelişen bir varlık. Muhtemelen Kaplanoğlu'nun dünya görüşünde, hikayelerini anlatma biçiminde, sinemasında bir dönüm noktası yaşandı ki bu da bir sanatçıda olması gereken bir şey. Bu dönüşümü sanırım sindiremediler. Sorun buradan kaynaklanıyor diye düşünüyorum." şeklinde konuştu. Sönmez ayrıca selamlaşmanın barışı temsil ettiğini dile getirerek, iyi niyeti temsil eden bu davranıştan kaçınmanın kendilerinin ne düşman olduğunu gösterdiğini, bunun anlaşılır bir durum olmadığını kaydetti. Sönmez "Çok şaşırdım açıkcası. Bu kadar kaba bir davranışı anlayamıyorum." ifadelerini kullandı.

"Utanç verici"

Meltem Cumbul'un bu davranışına bir tepki de yönetmen ve senarist Mesut Uçakan'dan geldi. Cumbul'un davranışını "utanç verici" olarak nitelendiren Uçakan, "mesleki açıdan hoşgörüsüzlüğün en çirkin örneği" ifadelerini kullandı. "Eğer biz farklı düşünen insanlar olarak bu ülkede bir arada yaşamak istiyorsak, onun bu davranışı şüphesiz çok kötü bir örnek ve daha kötülerini tetikleme istidadında. Bu davranışı doğru okumamız lazım." diyen Uçakan, olayın kültür sanat ortamına egemen olmanın getirdiği bir kompleksten kaynaklandığını kaydetti. Meslekte 40 küsür yıldır bu tür saldırılar yaşadıklarını ifade eden Uçakan, "Semih Kaplanoğlu ne yaptı? Milli değerlerine sahip çıkmaya başladı. Suçu bu. Sorun da burada işte. O zaman hemen 'Bizden olmayanlar' sınıfına giriyor. Aynı tavrı gösterenler bilsinler ki kültür ve sanattaki bu hegemonya sürdüğü müddetçe bu horlanmalar, bu dışlanmalar sürecektir. Siz kurtuluş davası sadece siyasette mi verilir sanıyorsunuz?" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *