» 
»
 

Meme kanseri riskine karşı iyi beslenmenin önemi

İnsanların yaşam kalitesinin yükselmesi açısından sağlıklı beslenmenin önemi sürekli vurgulanır. Ancak iyi beslenme ile meme kanserine yakalanma riskinin düştüğü belirtildi.

Meme kanserinde genetik faktörleri de belirleyici olduğunu belirten Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Osman Anıl Savaş, özellikle 40 yaşından itibaren düzenli mamografi çekilmesinin hastalığın önlenmesinde kritik önem taşıdığını kaydetti. Kansere bağlı ölümlerde meme kanserinin birinci sebep olduğuna dikkat çeken Savaş, genetik miras, doğum ve menopoza giriş yaşı gibi faktörlerle birlikte beslenme alışkanlığının da büyük önem arz ettiğini bildirdi.

Kadınlarda görülen kanser türleri arasında yüzde 30'luk oranda meme kanseri olduğuna dikkati çeken Savaş, bunların yüzde 16'sının ölümle sonuçlandığını ve yaşın ilerlemesi birlikte meme kanseri görülme sıklığının arttığına işaret etti. Bazı genetik bozukluklar nedeniyle meme kanserine zemin hazırlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Savaş, diğer faktörlerin ise radyasyon, hormonlar ve diyet olduğunu, yağ ve kaloriden zengin beslenmenin meme kanseri riskini artırdığını ifade etti.  Savaş, doğum kontrol hapları ya da menopoz belirtilerinin önlenmesi için kullanılan hormonun da meme kanseri riskini artıran diğer bir neden olduğunun altını çizdi.

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS KURTULMA ŞANSINI ARTIRIYOR
Artık meme kanserinin alternatif tedaviler ile korkulacak bir hastalık olmaktan çıktığını kaydeden Savaş, erken evrede yakalanması durumunda tümör eğer 1 santimden küçükse ve koltuk altına atmadıysa hastaların yüzde 95 kurtulma şansı olduğunu ifade etti. Bazı hastalarda ise erken evre geçmiş dahi olsa kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi ile yüzde 70'den fazla şifa imkanı bulunduğunu belirten Savaş, meme kanseri ile savaşta en büyük görevin hala kadınlarda olduğunu kaydetti.

MEME KANSERİNDE RİSK İÇEREN FAKTÖRLER
40 yaş üstü kişilerde artan yaş faktörü, ailede meme kanseri görülmesi, daha önce meme kanseri tedavisi görülmesi, memenin iyi huylu hastalıkları, hiç doğum yapılmamış olması, ilk doğum yaşının gecikmesi, menopoz sonrası hormon tedavisi, ilk adet görme yaşının erken ya da menopoz yaşının geç olması, genlerde meydana gelen bozukluklar, şeker hastalığı ya da alkol kullanımı meme kanserinde risk faktörleri olarak sayılabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *