» 
»
 

Meme kanseri riskini azaltabilmek için bu besinleri tüketin

Son yıllarda meme kanserine yakalanma oranı büyük bir oranda arttı. Genetik faktörlerin yanı sıra beslenme ve strese bağlı nedenlerle gelişebilen meme kanserine yakalanma oranı, bazı besinlerle az da olsa azaltılabiliyor.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Dergisi'ne göre, günde tüketilen bir porsiyon mantar, meme kanserine karşı koruyucu olabiliyor. Her gün yalnızca 10 gram mantar tüketen Çinli kadınların, mantar tüketmeyenlere göre meme kanserine yakalanma olasılığının üçte ikisi olduğunu ortaya koydular. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, doğru miktarda ve düzenli tüketilen ceviz, meme kanseri riskini azaltabiliyor.

Domateste bulunan likopen diye bilinen bir karenoid antioksidanın göğüs kanserinin teavi edilmesine yardımcı olabildiğini gösteriyor. Tatlı patatesin kandaki beta-karoten düzeyini yükselterek kadınların belirli meme kanseri türlerini gelişme riskini yüzde 17 gibi bir oranda azalttığı belirtiliyor.

Narda bulunan ellagic asit, östojen üretimini baskı altına alarak ve kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek göğüs kanserine karşı korunmaya yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalara göre, günlük tüketilen en az bir fincan yeşil çay, tüketmeyenlere göre meme kanserojenleri olarak bilinen üriner estrojene daha az sahip olduğu tespit edildi. Öte yandan, yumurta, brokoli, ıspanak, zeytinyağı, somon balığı gibi önemli besinler de düzenli tüketenlerde, tüketmeyenlere göre daha az oranda meme kanseri görüldüğü belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *