» 
»
 

Meme kanserinden korunmak için bilinmesi gerekenler

Ülkemizde büyük çoğunlukta kadınlarda görülen meme kanserinin önüne, hayattaki bazı alışkanlıkları değiştirerek geçilebileceğini belirten uzmanlar, sağlıklı olmak için hasta olmayı beklemeyin uyarısında bulunuyor.

Özellikle son yıllarda görülen meme kanserindeki büyük artış nedeniyle, bilinçlenmenin önemini belirten uzmanlar, kadınların meme kanseri konusunda bir hekimle konuşması ve risklerin bilinmesi önerisinde bulunuyor. Memede sertlik, kitle, koltuk altında kitle, meme büyüklüğünde ya da şeklinde değişiklik, koltuk altı bölgesinde sertleşme, meme ucunda kaşıntı, döküntü, ağrı, akıntı gibi durumlarda doktora başvurulması gerekiyor.

20 yaşından büyük kadınların, her ay adet döneminden sonraki hafta içerisinde kendisini muayene etmesi ve 3 yıl ara ile bir uzman hekime muayene olması gerekiyor. 35 yaştan büyük ise, her ay adet döneminden sonraki hafta içerisinde kendisini muayene etmesi ve her yıl hekme muayene olması lazım. 40 yaşından büyüklerin, her ay adetten sonraki hafta içerisinde kendini muayene etmesi ve 1 ya da 2 yılda bir mamografi çektirmesi öneriliyor. 50 yaşından büyüklerin ise her yıl mamogradi çekilmesi gerektiği belirtiliyor.

Alınan tedbirler ise meme kanseri riskini büyük ölçüde engelliyor. İdeal kiloda olmak, spor yapmak, alkol ve sigara kullanmamak, mevsimine uygun olan sebze ve meyveleri tüketmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Yaş ilerledikçe meme kanserinin gelişme riski artıyor. 50 yaşın üzerindeki kadınların meme kanserine yakalanma riski, 50 yaşın altındaki kadınlara göre 4 kat daha fazladır. Meme kanseri geçmişi olan kadınlarda, diğer memede kanser gelişme olasılığı da normal kadınlara göre 3-4 kat daha fazladır. Erken yaşta adet görmeye başlayanların, menopoza geç girenlerin doğurganlık çağı uzamış olur. Adet görülen süre boyunca östojen hormununa maruz kalınır. Doğurganlık çağının uzaması, meme kanseri gelişimi riskini artırıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *