» 
»
 

Meme kanserinden korunmak için bunları yapın!

Meme kanseri riskini arttıran en önemli faktörlerden biri de yanlış beslenmedir. Uzmanlar, meme kanserinden korunmak için öncelikle kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini vurguluyor.

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri hastalığına yakalanmamak için koruyucu önlemler alınması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, kanser riskinidüşürmek için en önemli etkenlerden biri doğru beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Fazla kilolu olmak ve aşırı yağlanmak meme kanseri riskini artıyor. Sağlıklı yaşam için ne çok fazla kilolu ne de çok zayıf olunmalıdır. İdeal kilo ve yağ ağırlığına sahip olmak meme kanserinden korunmak için oldukça önemlidir.

Aşırı yağlı, kızartma ve kavurma gibi besinlerden uzak durulması gerekiyor. Yüksek oranda lif içeren baklagiller, kimyasal maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır ve kanser riskini azaltır. Özellikle de nohut ya da barbunya, haftada iki kez tüketilmelidir. Kanserle mücadelede doğru besinlerin tüketilmesi büyük önem taşır. Hem kanser hücrelerini engelleyen hem de bağışıklık sistemini güçlendiren soğan ve sarımsak, içeriği allisin ile meme kanseri üzerinde önleyici etkiye sahiptir.

Ev yapımı kefir, kanser riskini yüzde 55 oranında azaltır. Evde mayalanarak hazırlanan kefir, düzenli tüketilmesi durumunda meme kanserini engeller. Sabah ve akşam öğünlerinde meyve ve sebe tüketmek meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Uzmanlar, sabah kahvaltıda meyve, akşam yemeklerinde ise sebze tüketilmesini öneriyor. Siyah üzüm ile ananas antioksidan etkisi yüksek besinlerdendir. Brokoli, enginar, semizotu ve ıspanak gibi besinler meme kanserine karşı koruyucudur.

Günlük bir bardak yeşil çay, limon ile birlikte tüketilirse meme kanserine karşı koruyucudur. Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Öte yandan mucizevi bir antioksidan kaynağıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *