» 
»
 

Meme kanserinin yeni düşmanı kapsaisinli baharatlar

Kadınların korkulu rüyası meme kanseri üzerinde araştırmalar yapan uzmanlar içeriğinde kapsaisin bulunan baharatların meme kanserinin büyümesine ve yayılmasına engellediğini açıkladı.

Çağın hastalığı kanser tıp dünyasının en çok inceleme altına aldığı hastalıklar arasında. Bu araştırmalar bağlamında kanserin bir türü olan meme kanseri üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya sonucuna göre acı baharatlar, meme kanseriyle mücadelede önemli savunma aracı oluyor.

Ruhr-Universität Bochum da görev yapan bilin insanları, uyguladıkları bir takım testlerle her gün birkaç saatte bir kanserli hücrelere kapsaisin verdi. İnceleme sonucunda kanserli hücrelerin daha yavaş bölündüğü, aynı anda daha çok kanserli hücrenin öldüğü ve kalan hücrelerin de vücutta yayılmasının daha zor bir hale geldiği ortaya kondu.

Uzmanlar, içerisinde acı bulunan biber tarzı yiyeceklerde bulunan kapsaisinin tümörlerin büyümesine ve yayılmasına engel olduğunu ortaya koydu. Ancak günümüzde kötü huylu hücrelerin olduğu meme kanseri türleri için kullanılan tedavi yönteminin kemoterapi olduğunu ifade eden uzmanlar, bol baharat tüketerek hastalıkla savaşılamayacağı konusunda uyardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *