» 
 

Memur emeklilerine 3 ayda 7 bin 500 lira ikramiye!

Memur emeklileri ikramiye farkı için gün saymaya başladı. Başvurular ise yasa çıkar çıkmaz başlayacak.7 bin 500 liraya kadar olan kısım da başvuru tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenecek. Ayrıntılar haberde...

Kamudan 30 yulı aşan hizmetle emekli olan fakat ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan 408 bin civarındaki kişiye ek ödemelerin yapılması için geri sayım başladı. 30 yılı aşan tam gizmet yılı için ödeme yapılmasını sağlayacak düzenleme, şimdilik Meclisin gündeminde yer alıyor. Bu ay bitmeden ise düzenlemesinin yasalaşması tahmin ediliyor. Yasa çıkar çıkmaz ise başvurular başlayacak ve 3 ay içerisinde ödemeler gerçekleştirilecek.

Hak sahiplerinin, ikramiye farkını alabilmesi için yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden bir yıl içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Daha öncesinde başvuruda bulunanların ise birşey yapmalarına gerek kalmayacak. Bu kişiler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte başvuru yapmış sayılacak. Oluşan ikramiye farklarının ödemeleri iki taksit olarak gerçekleştirilecek. Ödemelerin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinin başlaması ile 3 ay içerisinde ödenecek. Kalan kısmı ise varsa, ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte aynı yılın aynı ayı içinde gerçekleştirilecek.

Otuz yılı aşan her tam hizme yılı için ödeme yapılacak. 35 yıl hizmetinde emekli olan, beş yıllık ikramiye farkı olacak. Ödeme yapılacak tutar, memurun görevden ayrıldığı tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden, aylığın başlangıç. tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler göz önünde bulundurularak hesaplama yapılacak. Otuz yılın üzeri hizmet ne kadar fazla ise ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa ikramiye de o kadar yüksek olacak.

Yasanın Aralık 2016 içerisinde çıkması bekleniyor. Yasalaşmanın ardından hemen başvuruda bulunanlar için de ilk ödeme Mart ayında gerçekleştirilecek. Daha sonraki ödeme için 2017 yılının Mart ayı beklenecek. Ancak bir yıllık yasal faiz de ödemeye eklenecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *