» 
»
 

Memur maaş zamları belli oldu. 2018 memur maaş zammı kaç oldu?

Memur zammı 2018 ve 2019 için belli oldu. Memur maaş zamları 2018'de yüzde 4+3,5 bir sonraki yılda 4+5 şeklinde. En düşük ve en yüksek memur maaşları zam oranlarına göre ne olacak. Memur Sen ve Kamu işveren tarafı arasında yürütülen görüşmelerde uzlaşma sağlandı.

2018 memur maaş zammı belirlendi.Memur maaş zamları 2018 yılı ve 2019 yılı için uzlaşmayla netleşmiş oldu. Hükümetin son teklifi yarım puan arttırılarak taraflar pazarlığı imzaya hazırladı. İmza bugün atlıyor.  Memur maaş zamları 2018 yılı ve 2019 yılı için belirlendi ve memuz maaşları netleşmiş oldu. Bir süredir sendikalar ile Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonuçlandı. Memur maaş zamları belli oldu. 2018 yılında memurlara verilecek maaş zammı ilk dönem yüzde 4 ikinci dönem yüzde 3,5 şeklinde belirlendi. Çalışma Bakanlığı'ndan memur maaş zammına ilişkin yapılan açıklamada memur zammının 2018 yılı için ilk dönem yüzde 4 ikinci dönem yüzde 3,5 olarak uygulanacağı belirtilirken 2019 memur maaş zamlarının yüzde 4 + yüzde 5 olarak uygulanacağı ifade edildi.

2018 memur maaş zammı günlerdir merakla bekleniyor ve hükümet ile memur sendikaları arasında görüşmeler sürdürülüyordu. Çalışma Bakanlığı görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını ve 22 Ağustos saat 11.00'de imzaların atılacağını bildirdi. Bugün geç saatlere kadar taraflar arasında pazarlıkların devam ettiği ve en sonunda 2018 memur maaş zamları konusunda mutabakat sağlandığı belirtilirken mutabık kalınan memur maaş zamlarının memur kesiminde nasıl karşılanacağı merak konusu.

En düşük memur maaşları kaç lira oldu?
Memurlar ve hükümet arasında sürdürülen görüşmeler akabinde sağlanan mutabakatla belirlenen memur maaş zammı ile hangi memurun 2018 ve 2019 yıllarında ne kadar ücret alacağına ilişkin çalışmalar da yürütülüyor.

Türkiye genelinde sayıları 5 milyonu bulan memur ve emeklilerin merakla beklediği ve tartışmalara da sahne olan zam pazarlığı son günde mutabakatla sonuçlanmış oldu. Hükümetin son olarak getirdiği 2018 için yüzde 3,5 + yüzde 3,5 zam oranı ve 2019 yılı için de yüzde 4+5 zam oranı müzakereye uygun bululunmuş fakat imza için yeterli görülmemişti.

Son dakika memur maaş zamları için sağlanan mutabakat ile hükümetin teklifi 2018 birinci dönemi için yarım puan arttırıldı ve taraflar anlaşma sağladı. Buna göre 2018 yüzde 4+3,5 2019 yüzde 4+5 şeklinde memur ve emekli maaşları belirlenmiş oldu. 3,2 milyonu kamu çalışanı yaklaşık 2 milyonu memur emeklisi olan memur kesiminin pür dikkat takip ettiği görüşmelerin mutabakatla sonuçlanması memur ve emekli maaşları için yeni rakamları da belirledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından hükümet kanadı adına yürütülen görüşmelerde hükümetin revizyon yaptığı son teklifi  memur ve emeklilerine 2018'in ilk altı ayı için yüzde 3.5 ikinci altı ayı için yüzde 3.5, 2019'un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 5'lik zam yapılması şeklindeydi. Bu teklife Memur Sen Başkanı Ali Yalçın "müzakareye uygun ama imza için uygun değil" cevabını vermişti.

Taraflar son olarak imza için de uygun olan teklifte anlaşma sağlamışoldu. Görüşmeler 1Ağustos 2017 tarihinde başlanmıştı. İşte şu anda kamuoyunun merakla beklediği sorular:

En düşük memur maaşları kaç lira oldu?
En yüksek memur maaşları kaç lira oldu
Memur emeklilerinin maaşlarına kaç lira zam gelecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu önceki gün düzenlediği basın toplantısıyla kamu işveren tarafının teklifini ve teklifi 80 milyonu düşünerek hazırladıklarını açıklamıştı.

Bakan Sarıeroğlu, basın toplantısında "Bizim için son teklif niteliğinde. Biz bütün parametreleri, bütün argümanları toplu olarak, bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirdik. Ekonomik istikrarımız, kamu çalışanlarımızın ihtiyaçları, beklentileri, çalışma hayatına ilişkin yaşamış oldukları sorunların çözümü konusunda hizmet kollarımızda önemli adımlar attık şu anda. Eğer bağıtlarsak bunlar da uygulamaya geçecek. 80 milyon vatandaşımızı da düşünerek bu teklifimizi hazırladık." şeklinde açıklama yapmıştı. Son düzenlemeyle son teklif üzerinde de yarım puanlık bir eklemeyle uzlaşmaya ulaşılmış oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *