» 
 

Memur maaşlarından BES kesintisi yapılacak

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sistemiyle ilgili olarak Memurlardan Nisan ayının 15 itibariyle kesinti yapılmaya başlanacak. İkinci etap kesintiler 45 yaş altı çalışanları kapsıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) memurlar dahil olmak üzere 45 yaşın altındaki tüm çalışanlara zorunluluk getirmişti. Türkiye’deki 13 milyon çalışanın kapsamı içine alındığı sistem kademe kademe işliyor. 1 Ocak itibariyle yaklaşık 2 milyon çalışan bu zorunlu sisteme dahil olmuş bunların bin kadarı sistemden çıkarılmıştı. Kamu kurumlarındaki BES zorunluluğu 1 Nisanda 1.5 milyonu özel olmak üzere 2.5 milyon memur ile toplamda 4 milyon kişiyi otomatik sistemin içine alacak. Maaşlardan aylık kazanca göre 53 ile 399 arasında bir azalma söz konusu olacak. Prime esas kazanca göre yapılacak kesintilerde Sosyal Sigortalar kurumu (SGK)’na bildirilen kazanç esas alınacak. Ücret, prim, ikramiye gibi özel sağlık sigortasına ödenen ücretler da bu sistemin içine dahil edilecek. Örneğin Asgari ücretli olarak çalışıyorsanız maaşınızdan en az 53 lira olmak üzere yılda 636 lira kesinti yapılacak. Kazanç ne kadar artarsa kesinti de o oranda artacak. Sisteme giriş ne kadar zorunlu olsa da 2 ay içinde cayma hakkınızda bulunuyor.

CAYMA HAKKI NASIL KULLANILIR?

BES’e kayıt olduğunuz tarihten itibaren 2 ay içinde sistemden cayma hakkınız bulunuyor. Yasal hakkı kullanabilmeniz için cayma hakkına dair bildirimlerinizi Bireysel Emeklilik Şirketinin faks, e-posta, e-mail ve çağrı merkezlerine yapabiliyorsunuz. Bildirim emeklilik şirketine ulaştıktan sonra emeklilik şirketi talebinizi iptal etme işlemlerini yapmaya başlıyor. Katkı ve giriş aidatı gibi tüm ödemeler yaklaşık 10 iş günü içinde iade edilebiliyor. 10 günü geçtiğinde ise emeklilik şirketi her gün için faiz ödemeyi de kabul ediyor. Diyelim ki 60 günü geçirdiniz. O zaman yine aynı yöntemle cayma hakkınız bulunuyor.

SİSTEME DAHİL EDİLME ZAMANLARI

100-249 çalışanı olan işyerleri 1 Temmuz 2017’de
50-99 çalışanı olan işyerleri, mahalli idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018’den itibaren
10-49 çalışanı olan işyerleri 1 Temmuz 2019’da sisteme dahil edilecekler. 1-5 arasındaki çalışanı olan işyerleri ise bu kapsamın dışında kalıyor.

MEMURLARDAN 15 NİSAN’DA 60 LİRA KESİLECEK!

Milyonlarca memurdan kesinde 15 Nisan’da yapılacak. Yüzde 3 oranında yapılacak kesinti en az 60 lira olacak. BES hesabına otomatik aktarılacak kesintiler 2008 önce ve sonra memurluğu başlayanlarda farklı şekilde olacak. Maaşlardan en az 60 lira, en çok ise 131 lira kesinti olacak. Memurların BES ‘ini ise çalıştığı kurum yapacak. Halen memurun maaşlarında SGK’dan yüzde 16 ve Gelir Vergisi’nden ise binde 7.59 oranında Damga Vergisi kesintisi bulunuyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *