» 
»
 

Memuriyette yeni dönem: Ömür boyu iş garantisi kalkıyor

Bakan Müezzinoğlu, kamuda çalışan 3 milyon memur için artık iş garantisinin ömür boyu devam etmeyeceğini, 5 yıllık karneye dayalı esnek bir yapı getirileceğini belirtti.

FETÖ gibi yapıları beslediği belirtilen devlet memurluğu sisteminde ciddi adımlar atmaya hazırlanan hükümet, kamuda ömür boyu iş garantisini kaldırarak yeni bir sistem getirmeyi planlıyor. 8 başlık altında daha esnek bir yapı öngören kamu personel reformu,  hem yönetici hem de çalışanların performans değerlendirmelerini içeriyor. Yeni sistemde memurların performans notunu amirleri ve hizmeti alan vatandaşlar verecek.

MEMURLARIN PERFORMANS DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

Kamu personeli reformu ile artık memurların iş bilgisi, iş kalitesi, iletişim kabiliyeti, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin ve kurallara uyması, gelişime açıklığı değerlendirilecek. Referandum sonrasında kamu personel reformunu hayata geçirmeyi planladıkları mesajını veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuda iş güvencesinin tapulu mal gibi olmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

DEVLET MEMURLUĞU SİL BAŞTAN

657 sayılı devlet memurları kanunu yamalı bohçaya benzeten Bakan Müezzinoğlu, bütüncül bir düzenleme yapılabilirse taşeronları da bunun içinde çözebileceklerini, sözleşmeli, kısa süreli sözleşmeli,, mevsimlik işçi, 4A, 4B, 4C gibi çalışanlara belli bir statü konabileceğini belirtti. Kamu çalışanları reformu çalıştayının devam ettiği bilgisini veren Müezzinoğlu, düzenlemenin çalıştaylarda netleşeceğini, güvenceli, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir yapı istediklerini vurguladı.
Memurların kendilerini geliştirme yolunun açılması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, liyakatı ve performansı değerlendirilebilen bir sistem yerine yılların getirdiği kıdemle birikimle bunu ölçmenin doğru olmadığını dile getirdi. Müezzinoğlu "Bunda da ısrarla güvence diyorsak kamu da beklediği hizmeti alamaz. Mesleklere göre 5 yılda bir kendini çek edebilen bir sistem olmalı" dedi.

BANKAMATİK MEMURLUĞUNA SON

Yeni sistem ile birlikte mevcut 5 ayrı devlet personel rejiminin tek yasa altında toplanması, ödeme çeşitlerinin de yeniden tanımlanmasının öngörüldüğü yeni dönemde kamu kurumlarında sicil değil performans kriteri uygulanacak. Bu da yıllardır Türkiye'de büyük bir sorun teşkil eden bankamatik memurluğu dönemini bitirecek. Kamuya hiç gitmediği halde aylık alan müşavirlik kadrolarının yeniden gözden geçirileceği, 657'nin çağın gereklerine uygun hale getirileceğini belirtiliyor. Performansı yüksek memurlara daha yüksek ücret ödenmesini öngören sistemde temel ücret, hizmet farkı, ek ödenek, ders ücreti, vekalet ücreti, performans gibi başlıklar olması ve mevcut sistemde 50 çeşit olan ödemelerin dengeli bir hale getirilmesi hedefleniyor.

Bakan Müezzinoğlu "Millete bedel ödeten bir sistem olamaz. Demokraside dokunulmaz tek kitle millettir. Onların hak ve hukukunun üstüne geçilemez. Pozisyonlardan kaynaklı değil. Bakan, genel müdür görevdeyken imtiyazı olabilir. Ancak görevi bittiğinde bu da biter. Yirmi yıl sonra kimin nereye geleceği belli olan sistemde adam niye darbe planlamasın" dedi.

 

KAYNAK: SABAH

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *