» 
 

Memurlara kötü haber! Maaşlara yapılan zam geri alınıyor

2016 yılının ilk aylarında yapılan düzenlemeler sonrasında gelen zamlar memurların sevincini kursaklarında bıraktı. Üst gelir vergisi tarifesinden dolayı maaşlar geri düşecek.

Memurların aldıkları ortalama 2.5 - 3 bin TL maaşlar önümüzdeki ayda yapılacak olan düzenlemeler sonrasında %15'lik üst gelir vergisi tarifesinden %20'lik tarifeye geçecek. Bu yeni düzenlemeden sonra memurlar, öğretmenler ve polis memurları ortalama 60 TL daha az maaş alacaklar.

Gelir vergisi tarifesindeki artışların değerlendirmesini yapan Bağımsız Büro - Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, memurlara verilen zamların her sene bu şekilde geri alındığını dile getirdi. Bunun engellenebilmesi için gelir vergisinin sabit tutulmasını veya gelir vergisinin üst tarifesine geçişini sağlayan miktarın yukarıya çekilmesinin gerektiğini söyledi. Bu yöntem ile her sene ocak ve temmuz aylarında yapılan zamların bu şekilde geri alınmasının engelleneceği düşünülüyor.

Memurların beklediği yeni düzenlemeler 2016 yılının ocak ayında açıklanmıştı. Faruk Çelik'in açıklamaları ile 2016 yılının ilk 6 ayında %6, ikinci 6 ayda ise %5 olmak üzere kümülatif %11.3 olmuştu. 2017 için ilk 6 ayda %3, ikinci 6 ayda ise %5 zam yapılması bekleniyordu. 2017'de yapılması beklenen 3+4'lük zam hayalleride suya düşmüş oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *