Memurlukta erkeklere de yarım gün kolaylığı

Daha önce çalışmalarına başlanan yarı zamanlı memurluğa ilişkin yönetmelik için son adımlar atılıyor. Tasarı tamamlandığında, eşinin doğum yaptığı günden sonraki süreçte yarı zamanlı çalışabilme hakkını baba olan memurlarda kullanabilecek.

Uzun süredir çalışmaları devam eden, devlet memurlarının yarı zamanlı çalışması hakkındaki tasarı öncelikle anne olacak memurlara yönelikken devam eden süreçte babalara da iyi bir haber geldi.Daha önce işçilere sunulan bu haktan memurların da faydalanabilmesi için çalışmalarda sona gelinerek Bakanlar Kurulu’na sunulduğu belirtildi.

Başlangıcında sadece annelere verilmesi planlanan yarı zamanlı çalışma hakkı taslağına, eşi doğum yapan erkek memurlar da eklenerek yarı zamanlı çalışma hakkını hem anne hem babaların kullanması sağlanacak. Milyonlarca memurun merakla beklediği yarı zamanlı çalışma hakkını kullanmaya yönelik yönetmelik Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Sürecin başlamasıyla birlikte, babalık izninin bitmesini takiben, çocuklarının zorunlu ilköğretim çağını takip eden ayın başına kadar olan zamanla sınırlı olmak kaydıyla babalar da yarım zamanlı çalışabilme hakkından yararlanabilecek. Eşlerden biri izin hakkını herhangi bir sebeple izin hakkını kullanmak istemezse, diğeri bu hakkı ikinci kez kullanabilme şansına sahip olabilecek.

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı tarafından” ücretsiz izin sonrası yapılacak kısmi süreli çalışmalar" hakkındaki yayınlanacak olan yönetmeliğe ilişkin çalışmayı tamamladığı ifade edildi. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kararın önümüzdeki yaz ayları içinde yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Türkiye’de özel sektör çalışanı anneler doğum izinlerini ücretsiz ya da yarı zamanlı olarak kullanabiliyordu. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte, çocukları okul çağına gelene dek memur annelerde yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilecekler.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *