» 
»
 

Menopoz kemik erimesine neden oluyor

Kadınlarda üretimin sona erdiği dönem olan menopoz sürecinde, ilk beş yıl içerisinde hızla kemik erimesi görülüyor. Kemik erimesinin yanı sıra karın şişmesi, kabızlık, hazımsızlık ve ishal gibi rahatsızlıklar patlak veriyor. O nedenle yumurtalık tümörü açısından mutlaka incelenmesi ve takip edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Kadınlarda genel olarak 40 yaş ve sonrasında görülmeye başlanan menopoz, adet döneminin sona ermesi ve üretimin sona erdiği anlamına gelmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ali Ergün, Dünya Menopoz Günü olması dolayısıyla Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, menopozun eş anlamlısının "son adet" olduğunu vurgulayarak bir kadının, özel durumlar hariç hamilelik olmaksızın altı ay süre ile adet olmaması durumunda menopoz tanısının konulduğunu söyledi. Ergün, bir kız çocuğunda doğduğundan itibaren yumurtalıklarında belirli bir sayıda yumurta hücresinin olduğunu ve bu yumurta hücrelerinin kız çocuklarının ergenlik dönemlerindeki adet dönemlerinde bir miktar tüketildiğini belirterek, erkeklerde ise ergenlik döneminde yeni sperm hücrelerinin üretildiğini ifade etti. Kızların yumurtalıklarında yumurta hücresinin tükendiği durumlarda ise menopozun gerçekleştiğini ve o dönemden sonra ise doğal olarak gebe kalmanın engellendiğini bildirdi.

Menopozun, ilaçla daha geri ya da ileri bir döneme taşınamayacağının altını çizerek, Türkiye'de menopoz yaşının 49 olduğunu, 40'dan önce menopoza girilirse ise erken menopoz olunabildiğini söyledi. Ameliyatla yumurtalıkların alınması durumunda ise cerrahi olarak menopoz durumunun söz konusu olabileceğini belirtti. Prematür menopoz olacaklar önceden belirlendiğinde, evli olmaları durumunda hemen çocuk yapmaları, bekar olmaları durumunda ise yumurtalarını dondurmalarının gerektiğini söyledi. Ergün, yumurta hücresinin tükendiğinde gebeliğin asla olmayacağını bildirdi. Menopoz döneminde kandaki östrojen minimuma düşüyor. Bu nedenle de kadınlık hormonunun olmaması metabolizmadaki östrojenin olmamasından dolayı pek çok ektiklikler meydana geliyor.

Menopoza girenlerde kısa sürede, ateş basması, sinirlilik, uykusuzluk, terleme meydana gelirken, orta vadede ise idrar yolu iltihapları, idrar kaçırma, idrar kesesinde sarkma, ciltte deformite, kırışıklı olabiliyor. Uzun vadede ise kemiklerde kolayca kırılma, genital atrofi, darlık ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi problemler olabiliyor. Kadınların bu dönemde mutlaka hekime başvurmaları gerektiğini belirten Ergün, kontrollerin yapılması gerektiğini, kontrollerde meme kanseri, yumurtalık kanseri taramalarını yaptırmaları gerektiğinin önemini vurguladı. Kemik takibinin de menopoz döneminde yapılması gerektiğini, bu dönemlerde özellikle beslenmeye dikkat edilmesinin büyük ölçüde önemli olması gerektiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *