Merkür Güneş’in önünden geçiyor NASA geçiş imajlarını yayınlıyor

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre bugün (9 Mayıs) saat 14.25’te Merkür Güneş’in önünden geçecek ancak en son 2006’da meydana gelen bu gök olayını özel cihazlar olmadan görmek mümkün olmayacak. NASA Merkür görüntülerini yayınlıyor.

Geçişi gözlemleyebilmenin tutulma gözlüğü ya da direk bakmakla görülemeyeceğini belirten Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdür Vekili Prof. Dr. Halil Kırbıyık, yazılı açıklamasında Merkür’ün geçişini sadece özel üretim Güneş filtreli teleskoplarla görülebileceğini ifade ederek, vatandaşları güneşe direk bakmamaları konusunda uyardı. Filtresiz dürbün, teleskop ya da optik aletlerle doğrudan Güneş’e bakılması durumuna göz retinasında ciddi hasar meydana gelebileceğine karşın uyarıda bulunan Kırbıyık, bu gök olayının tutulma gibi olmadığına dikkat çekti.

Bu görkemli geçiş aslında uzmanların verdiği bilgilere göre sadece küçük bir noktadan ibaret olacak. 5 bin kilometreye yakın çapı ile Merkür Güneş Sistemi'ndeki en küçük gezegen ve aynı zamanda Güneş'e de en yakın konumda bulunuyor. 100 yıl içinde sadece 12 ya da 13 kez gerçekleşen ve yakaşık 7 buçuk saat süren bu nadir geçiş için meraklıları şimdiden heyecanla beklemeye başladı. Eğer uygun bir cihazınız yok ve Merkür geçişini merak ediyorsanız, NASA canlı yayın ile bu geçişi herkese izletiyor. Nasa sosyal medya hesapları üzerinden de canlı yayın yapan NASA konuklarıyla Merkür geçişi hakkında konuşmalar da yayınlıyor. Eğer siz bu geçişi kaçırırsanız bir sonraki geçiş tarihi 3 yıl sonra 2019 yılı daha sonraki geçiş ise 2032 yılı olarak belirlendi.

Bir yüzyıl içinde yaklaşık 13 kere Merkür’ün Güneş’in önünden geçtiği bilgisini veren Kırbıyık, Merkür’ün açısal olarak çapının Güneş’i tam olarak kapatmaması nedeniyle gün ışığında azalma olmayacağını ve bu yüzden de fark edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. 9 Mayıs Pazartesi günü bize 83,6 milyon kilometre uzaklıkta olması beklenen Merkür’ün Güneş’in önünden geçiş olayını TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içindeki BİTOM adlı gözlem merkezinden gözlemlenebileceğini belirten Kırbıyık, eğer gözlem yapabilmek için uygun hava şartları oluşursa saat 14.00-17.00 arası herkesin teleskoplarla bu geçişi izleyebileceğini kaydetti. Kırbıyık “Ayrıca Expo 2016 alanında da Merkür geçişi için bir etkinlik düzenlenecek ve kurulacak teleskopla büyük ekranlardan canlı olarak yayınlanacak." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *