» 
»
 

Mersin’de bulunan Adam Kayalar görenleri şaşırtıyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde büyük kabartmaların gizemli görüntüsü ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatıyor. MS 3. Yüzyıla ait olduğu düşünülen kabartmalar eşsiz görüntüsüyle binlerce yıldır gizemini koruyor.

Açık hava müzesi denilince akla gelen ilk isimlerden olan Mersin Erdemli’de bulunan 5 kilometrelik Şeytan Deresi Vadisi, Türkiye’nin en dikkat çekici arkeolojik yerlerinden biri olan Adam Kayalar’ı barındırıyor. Vadinin yamaçlarının sarp olması nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanırken, kabartmaların 250 yıl süren bir çalışmayla yapıldığı tahmin ediliyor.

Adam Kayalar kabartmasında bulunan 9 nişin içinde yer alan figürlerde 11 erkek, 4 kadın yer alırken, ayrıca 2 çocuk ve bir de dağ keçisi işlenmiş durumda. Roma kartalı figürlerinin de yer aldığı nişlerin altında ayrıca yazılar bulunuyor ve orijinalliğini binlerce yıldır korumayı sürdürüyor. Anadolu topraklarında bu kadar kabartma başka hiçbir yerde bir arada bulunmazken, Adam Kayaların içerdiği figürlerin dönemin kutsal bir bölgesinde yaşamış ileri gelen kişilerini, komutanlarını ve onların ailelerinin içerdiği düşünülüyor.

Kabartmalar dev ebatlarıyla görenleri şaşkına çevirirken, pek çok arkeolog ve turistin de oldukça ilgisini çekiyor. Bölgenin geçmişi hakkında bilgi verdiği düşünülen kabartmaların dağ, obruk ve vadi içlerinde bulunduğu, tasvir edilenlerin ise başlıca askeri ve ölü ziyafeti sahneleri olduğu belirtiliyor. Teoktratik-feodal bir yönetim şeklinde bulunan askeri bölge yöneticileri olduğu tahmin edilen kabartmaların aristokrat yaşam hakkında bilgi verdiği belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *