Merve Gürbüz Türkiye’nin ilk başörtülü savaş pilotu olma yolunda

Türkiye’de bir ilkin daha gerçekleşmesi için kısa bir zaman kaldı. Eğitimi devam etmekte olan Merve Gürbüz adlı öğrenci intibak eğitimini de sorunsuz tamamlarsa Türkiye'nin ilk başörtülü savaş pilotu olacak.

Yeni Şafak gazetesi tarafından servis edilen habere göre, Selçuk Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümün de son sınıf öğrencisi olarak eğitim gören Merve Gürbüz, TSK’nın pilotluk için intibak eğitimine tabi tuttuğu ilk başörtülü kadın oldu olma unvanına sahip.

15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sonrası hükümetin bazı üniversitelerden askeri okullara yatay geçiş hakkı tanımasının ile Türkiye'de bir ilk yaşandı. Aslen Kahramanmaraş merkeze bağlı Afşin ilçesinde ikamet etmekte olan son sınıf öğrencisi olmasına karşın babası Mehmet Emin Gürbüz'ün desteğiyle Hava Harp Okulu'na geçiş yaptı.

Bu süreçte ilk olarak Hava Harp Okulu'nun sınavlarına giren Gürbüz, sağlık kontrollerinin olumlu sonuçlanmasının ardından, Muğla Milas Hava Meydan Komutanlığı'na birtakım sınavlara ve 14 uçuş eğitimlerine katıldı.Uçuş derslerinden başarıyla tamamlayan Gürbüz, bu kez Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı mülakata girmeye hak kazandı. Mülakatı geçtikten sonra, güvenlik soruşturması da olumlu sonuçlanan Gürbüz, ardından da Hava Harp Okulu'ndaki intibak eğitime başladı.

Merve Gürbüz, intibak eğitimini de sorunsuz atlatırsa Türkiye'nin ilk başörtülü savaş pilotu olarak hizmete başlayacak. Gürbüz, intibak eğitimini tamamladıktan sonra 13 Şubat'taki yemin törenine katılacak. Yemin töreninden sonra 1,5 yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda eğitim alacak Gürbüz, bu eğitimleri de başarıyla geçerse TSK'da subay olarak çeşitli kademelerde hizmet imkanına kavuşacak.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *