» 
»
 

Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu olan meslekler açıklandı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, tam 40 meslekle meslekî yeterlilik belgesi olmayanlar işe alınmayacak. Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu olan meslekler hangileri? Son gün 26 mayıs! İşte detaylar…

Mesleki yeterlilik belgesi artık zorunlu oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tebliğde, 26 mayıs tarihine kadar belgesini alamayanlar işe alınmayacak. Enerjiden otomotiv sektörüne kadar 40 meslekte, yeterlilik belgesi olmadığı halde işçi çalıştıran işverenlere ise idari para cezası uygulanacak.

Geçtiğimiz sene yayınlanan tebliğ, tehlikeli ve çok tehlikeli iş gruplarını ayırmış ve bu meslekler için belge zorunluluğu şartı getirmişti. 40 mesleği içerisinde barındıran tebliğde enerji, otomotiv, inşaat işçisi, boyacı, alçıcı gibi mesleklerde bu belgenin alınmasının zorunlu hale gelmesine sayılı günler kaldı. 26 mayıs olarak belirlenen son günden itibaren, belirlenen 40 sektörden işçilerin mesleki yeterlilik belgeleri olmadan çalışmaları ve çalıştırılmaları yasak hale gelecek.

Belgeleri olmadığı halde çalıştırılan işçilerin, işverenlerine ise idari para cezası 500 tl olarak belirlenecek. Mesleki yeterlilik başvurusu, belgesi alabilmek için ise  kişilerin Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Belge şartı gerektiren meslekler şu şekilde: Ahşap kalıpçı, alçı sıva uygulayıcısı, alçı levha uygulayıcısı, asansör bakım ve onarımcısı, asansör bakım ve onarımcısı, asansör montajcısı, bacacı, betonerme demircisi, betoncu, alüminyum kaynakçısı,  CNC programcısı, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğal gaz alt yapım kontrol personeli, doğal gaz ısıtma ve gaz, doğal gaz işletme bakım operatörü, yakıcı cihaz servis personeli, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, ısıtma ve doğal gaz iç tesisat yapım personeli, doğal gaz çelik boru kaynakçısı, otomotiv elektromekanikçisi, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, ısı yalıtımcısı, hidrolik pnömatikçi, kaynak operatörü, doğal gaz polietilen boru kaynakçısı, ses yalıtımcısı, makine bakımcı, metal sac işlemeci, seramik karo kaplamacısı,  otomotiv montajcısı, otomotiv gövde kaynakçısı, panel kalıpçı, plastik kaynakçısı, sıvacı, su yalıtımcı, tünel kalıpçı, yangın yalıtımcısı…

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *