» 
»
 

Meteoroloji aşırı sıcaklıklar hakkında yeni uyarı yaptı

Mevsim normallerinde geçen bir haftanın ardından, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak, bugün itibariyle başlayacak olan sıcak havanın, yeni haftanın başlamasıyla daha da artışa geçeceğini belirtirken, batı bölgeleri bata olmak üzere tüm yurdun sıcak havanın etkisine gireceği açıkladı.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bugün itibaren batı kesimlerinden başlayarak tüm yurdu etkisi altına alacak olan kavurucu sıcaklıların Karadeniz'in kuzeydoğu kesimi hariç heryerde etkli olacağının tahmin edildiğini belirten bir duyuru yapıldı. Uyarı niteliği de taşıyan  açıklamada, mevsim normallerinde devam eden hava sıcaklıklarının, bugün itibaren batı illerinden başlayarak artacağı ve haftanın ilk günü itibariyle Karadeniz kıyıları dışında kalan tüm kesimlerin sıcak havanın etkisine girerek mevsim normallerinden 3 ila 7 derece fazla olacağı ifade edildi.

Kavurucu sıcaklıkların etkileyeceği bazı illerdeki hava sıcaklıklarının ise şu şekilde olacağı tahmin ediliyor: Ankara 32-36, İstanbul 30-33, İzmir 36-39, Aydın 41-43, Antalya 39-42, Adana 38-40, Zonguldak ve Samsun  26-28, Trabzon 24-27, Erzurum 29-31 ve Diyarbakır  40-42 derece civarında olması tahmin ediliyor.
Ülke genelinde, önümüzdeki Cuma gününe kadar Karadeniz’in kuzeydoğusu dışında kalan kesimlerde önemli bir yağış beklenmediği de ifade edildi.

Aşırı sıcaklıklarının meydana yaratabileceği olumsuzlukların önüne geçilebilmek için, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere tüm vatandaşların, güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları uyarısında bulunulurken, bu saatlerde çok önemli işleri olmadığı sürece dışarı çıkmamaları konusunda da uyarılar yapıldı.

Oluşması muhtemel risk olarak güneş çarpmasını belirten Meteoroloji, alınabilecek önlemleri de şu şekilde sıraladı:

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.

İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde:

Hava Sıcaklıkları Artarak Mevsim Normallerinin Üzerine Çıkacak!

Ülkemizde halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, yarın (09.07.2017 Pazar) batı kesimlerden başlayarak artacağı, hafta başından itibaren Karadeniz kıyıları dışındaki tüm bölgelerde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının; Ankara’da 32-36, İstanbul’da 30-33, İzmir’de 36-39, Aydın’da 41-43, Antalya’da 39-42, Adana’da 38-40, Zonguldak ve Samsun’da 26-28, Trabzon’da 24-27, Erzurum’da 29-31, Diyarbakır’da 40-42 dereceler civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Cuma gününe kadar kuzeydoğu kesimler dışında ülkemiz genelinde önemli bir yağış beklenmiyor.

Önümüzdeki hafta yüksek hava sıcaklıklarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları önem taşımaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *