» 
»
 

Meteorolojiden İstanbul için yeni uyarı yapıldı

Meteoroloji İlerinden yapılan yeni duyuruda, sağanak yağışın, öğlen saatlerinde etkisini artırıp, akşama kadar fırtına şeklinde devam edeceği belirtilirken, kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların bugün saat 15.00'ten sonra Trakya bölgesinde ve İstanbul'da etkisinin azalacağı ifade edildi.

Son 32 yılın en yağışlı günü rekorunu kıran İstanbul^daki yağış Temmuz ayının  tamamında yağan yağmur ortalamasını sadece 1 günde geçerek rekor kırdı. Bu yağışların sebep olduğu sorunlar hem hava hem kara trafiğini felç noktasına getirirken, evlerinde mahsur kalan vatandaşlar ise kurtarılmayı beklerken zor anlar yaşadı. 

Meteoroloji işleri Genel Müdürlüğü yaşanan aşırı yağış sebebiyle saat 13.00 itibariyle yeni bir uyarı açıklaması yaparak şunları belirtti:

Halen Marmara Bölgesinde devam etmekte olan kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, öğle saatlerinden sonra Trakya ve İstanbul’da etkisini azaltması bekleniyor. Bununla birlikte yağışlı sistemin Marmara’nın doğusuna hareket ederek, Bursa ve Yalova çevreleri ile Batı Karadeniz kıyılarında (Düzce, Zonguldak ve Bartın) yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2); Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde ise şiddetli ve yer yer aşırı (100 kg/m2 ve üzeri) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Aşırı yağmurlar hakkında İstanbul Valiliği Twitter hesabından da bir açıklama yapılarak, bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur, sözlerine yer verilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *