» 
»
 

Mevlid Kandili 2016 programları 11 Aralık'ta ibadetlerle idrak edilecek

Rabiu'l-Evvel ayının 12. gecesinde olan Mevlit Kandili 2016 yılında hangi güne denk geliyor ve bu mübarek gecenin anlamı ne merak edenler için detaylı bilgileri derledik. Mevlit Kandili 2016'da 11 Aralık pazar gününe denk geliyor. Rabiül-Evvel ayının 12. gecesi olarak bilinen Mevlid Kandili, kandil programları tertip edilerek idrak edilecek. İşte 2016 Mevlid Kandili hakkında merak edilenler.

Mevlit Kandili nedir? Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğduğu mübarek gece her yıl Mevlid Kandili olarak idrak edilir. Bu yıl 1445. yıldönümü olan bu mübarek gecede camilerde Mevlit Kandili Özel programları tertip edilecek ve programlarda Kur'an-ı Kerim tilaveti, ilahiler ve dualarla peygamber efendimizin dünyaya gelişi anılacak.

Mevlid kelimesi anlam itibariyle "doğum zamanı" demektir. İslam'ın ilk zamanlarında kandil geceleri gibi bir adet bulunmazken, hicri 3. yüzyıldan sonra bir adet haline gelmiştir. Ülkemizde ise Osmanlı Padişahı II. Selim'den sonra bu günler ve gecelerde minarelerde kandil yakılmaya başlaması sonrasında kandil olarak anılmaya başlamıştır.

Rebiülevvel ayı 1 Aralık perşmebe günü başladı ve Mevlid Kandili ise 11 Aralık pazar günü idrak edilecek. Mevlid Kandili'nde neler yapılmalı merak edenler için derlediğimiz bilgilere göre işte detaylar...

Mevlid Kandili'nde mevlid kasidesi okumak, hayır ve hasenat yapmak ve bu geceyi şükürle geçirmek müstehaptır. Salih kişilere hediye vermek, salavat getirmek, muhtaçları doyurmak her zaman olduğu gibi bu mübarek kandilde de sevaptır. Hz. Muhammed (sav)'in doğum gecesini temsil eden Mevlid Kandili'nde efendimizin dünyaya teşriflerinin yıl dönümü nedeniyle O'na salat ve selamları arttırılmalıdır.

Cehaletin ve zulmün arttığı, insanlığın korkunç bir karanlığa gömüldüğü o dönemde, insanlığın bu durumdan kurtuluşu için hayırlı bir başlangıç olarak Hz. Muhammed (sav) dünyaya gelmiş, insanlık için yeni bir gün doğmuştu. Peygamber efendimizin insanlığa gönderilişi, Allah-ü Teala'nın en büyük nimetleri arasındadır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de Al-i İmran suresinin 164. ayetinde Yaradan şöyle buyurmuştur: "Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler."

Kendisinden önceki peygamberler gibi belli bir kavme değil bütün insanlığa gönderilmiş olan Hz. Muhammed (sav), Kur'an-ı Kerim'de en güzel örnek olarak nitelendirilmiştir.

MEVLİD KANDİLİ'NDE YAPILACAKLAR

Bu mübarek gecede Peygamber efendimizin ümmeti olmanın şuuruna erebilmek için neler yapılmalı? İlk olarak yapılması gerekenlerin başında tevbe etmek geliyor. Tevbe istiğfar ederek gaflet içindeki güçmişimizi sorgulamak ve Yüce Mevla'dan bağışlanma dilemek gerekir. Bu gecede bol bol "Estağfirullah" demeliyiz.

Peygamberimiz (SAV)'e salat-ü selam okumak yapılabilecek hayırlı şeyler arasındadır. Mevlit Kandili'nde yapılacak ibadetlerin en evlası Kur'an- Kerim okumaktır. Dinlemek ve anlamı üzerine düşünmek de önemlidir çünkü Kur-an Allah'ın insanlığa son mesajıdır ve tüm yaşantımıza uygulanmalıdır.

Bu gecede Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'in hayatını okuyup anlamalı, onun sünnetini tüm yaşantımıza tatbik etmeye çalışmalıyız. Rahmet kapılarının anahtarı olan dua ve niyazların ektik edilmemesi gereken mübarek Mevlid Kandili'nde namaz kılınmalıdır. Hem gündüzünde hem de gecesinde cemaatle namaz kılmak kadar kaza namazlarını kaza etmek de uygun olacaktır. Eğer kılınabilirse tesbih namazı kılınır ve secde ayetleri okunup tam bir huşu içinde dua edilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *