» 
»
 

Mevsim geçişlerinde depresyon tehlikesine dikkat!

Mevsimsel geçişlerin bütün canlılar gibi insanlar üzerinde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Şikayetlerin çoğaldığı bu dönemde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yrd. Doç. Dr. Karaaslan'ın açıklamalarıyla işte detaylar...

Uzmanlar  havaların ısınması ve güneşin daha görünür olması ile birlikte vücudun biyolojik dengesinde bir takım değişikliklerin olacağını ve buna bağlı yorgunluk, uykusuzluk, depresif şikayetler, halsizlik, kas ağrıları gibi bir takım şikayetlerin görülebileceğini belirttiler. Uzmanlara göre bahar yorgunluğu adı verilen bu tablo depresyonla da karışabiliyor ve ayrıca bu gibi kişilerde depresif şikayetler de görülebiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Karaaslan "Havalardaki hızlı değişkenlik sürekli sıcaklık ve soğukluk dengesinin değişmesi de insanlarda bunalım sıkıntı ve gerginliğe yol açabilmektedir. Bu dönemlerde insanlar hayattan keyif alamama, isteksizlik, sıkıntı bunaltı gibi depresif şikayetler gösterebilirler. Bu tarz depresif şikayetleri olan ve en az 15 gün devam eden hastalar mutlaka bir ptikiyatri hekimine başvurmalılar.” diye konuştu.

Depresyon tanısı alan hastalarında tedavi olması gerektiğini vurgulayan Karaaslan, "Eğer bu vakalar tedavi almazsa intihara kadar varan durumlar söz konusu olabilir. Bu mevsim geçişlerinde ruh sağlığını koruyabilmek ve hastalıklardan korunabilmek için yapmamız gerekenler uyku düzenine dikkat etmek sağlıklı beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak, düzenli yürüyüşler yapmak, güneş ışığından faydalanmak, olumlu düşünmeye çalışmak, olumlu düşünen daha pozitif neşeli insanlarla vakit geçirmek ve sosyal ortamlara girmek belki küçük bir tatil yapmak depresyondan korunmamızı ve bu geçiş dönemlerde daha sağlıklı kalabilmemizi sağlar." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *