» 
»
 

Mevsim geçişlerinde depresyona dikkat! Mevsimsel depresyon belirtileri nelerdir?

Hava sıcaklıklarının devamlı olarak değişkenlik göstermesi ile ruh sağlığı olumsuz etkileniyor. Bu olumsuzluklar zamanla ptikolojik rahatsızlıklara ve mevsimsel depresyone neden oluyor. Peki mevsimsel depresyon belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Toplumun yüzde 5 oranında görülen mevsimsel depresyon, yani diğer adı ile mevsimsel affektif bozukluğu nedir? Sürekli değişim gösteren hava sıcaklıkları ruh sağlığını olumsuz açıdan etkiliyor. Her insanın farklı mevsimlerde farklı düzeyde etkilendiğinin altını çizen acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Ptikoloğu Hilal Aktaş, mevsimsel depresyon hakkında açıklamalarda bulunuyor. Bu depresyonun her yaşta görülebileceğini belirten Aktaş, bu rahatsızlığın genellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görüldüğünü ve mevsimlerin ilkbahar, yaza döndüğünde hastaların şikayetlerinde azalmalar olduğunu dile getirdi. Günlerin kısalmasının kişilerde olumsuz etkileri olduğu gibi günlerin uzamasının da kişilerin ruh sağlığı açısından olumlu olarak etkilendiğini ifade etti.

Mevsimsel depresyon belirtileri nelerdir sorusunu cevaplayan Aktaş, aşırı hassasiyet, ağlama nöbetleri, mutsuzluk, asabiyet, enerji kaybı, halsizlik, yorgunluk, sosyal çekingenlik, çökkünlük, sürekli uyku hali ve önceden eğlenceli gelen işlerden artık zevk alamama durumu gibi belirtileri olduğunu açıklıyor. Bunlara ek olarak aşırı iştah artışı, cinsel bozukluk, konsantrasyon bozukluğu, iş ve okul hayatında başarısızlık gibi belirtilerin mevsimsel depresyon belirtileri olduğunu ifade etti.

Mevsimsel depresyona giren kişilerin mutlaka uzmana başvurması gerektiğin belirten Aktaş, bu rahatsızlıktan korunmak için mümkün olduğunca gün ışığından yararlanılmak gerektiğini, düzenli spor, düzenli beslenme, yürüyüş, uyku düzeni, müzik dineleme, egzersiz ve sosyal aktivitelere katılmak gerektiğinin önemini vurguluyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *