» 
»
 

Mevsimsel ishal içtiğiniz sudan kaynaklanabilir

Yaz aylarında artan ishal vakalarına karşı bazı önlemlerin alınabileceğini belirten uzmanlar, ishal nedeniyle oluşacak sıvı açığının kapatılması gerektiğini vurguluyor.

Havaların ısınması ile birlikte besinlerde ve sularda üremeye başlayan mikroorganizmalar, ishal vakalarında artışa neden oluyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu durumun herkesi etkileyebileceğini, özellikle yaşlı ve çocukların zayıf bünyeleri nedeniyle daha fazla etkilenebileceğini belirtti. Bu nedenle tedavi edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Kutlu, ishale karşı yapılması gerekenleri anlattı.

Su ve gıdalardan bulaşan ishale karşı hazır su kullanımının önemine işaret eden Kutlu, kırsal bölgelerde yaşayan ve hazır suya ulaşamayanlar için suların kaynatılarak tüketilmesi gerektiğini belirtti. Sebzelerin de bol suyla yıkanarak tüketilmesini tavsiye eden Kutlu, sıcak havalarda yemeklerin dışarıda çok bekletilmeyerek buzdolabında muhafaza edilmesi gerektiğinin de önemli olduğunu ifade etti.

İshalde en önemli nokta hastanın sıvı kaybının tamamlanması. Bu nedenle günde 2 litreden başlamak üzere ishalin şiddetine göre damardan serumla su verilmesine kadar yöntemler uygulanırken, sıvı açığının kapatılması hedefleniyor. Eğer sıvı açığı özellikle çocuklarda ve yaşlılarda kapatılmadığında böbrek yetmezliğine kadar varabilen sonuçlar doğurabiliyor. Çocuklarda çok sık rastlanan viral ishallere antibiyotikler etkisiz kalırken, bakteriyel ishallerde uzman doktor tavsiyesiyle antibiyotik tedavisi uygulanabiliyor.

Dr. Kutlu, mide ve bağırsakları yormayacak gıdaların ishal döneminde tüketilmesi gerektiğini, muz, patates haşlaması, çorba ve bir iki gün yoğurt yenilmesinin uygun olacağını belirtti. Bağırsakların rahatlamasının ardından yarı katı ve katı şeklinde normal gıdaların alınabileceğini ifade eden Kutlu, özellikle yaşlılarda şiddetli ishal olduğunda böbrek yetmezliğinin yanı sıra varsa kalp yetmezliğinin de tetiklenebileceğini kaydetti. Çocuklarda ise ishal sonrasında 1-2 hafta içinde bazı romatizmal hastalıkların tetiklenebileceğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *