» 
»
 

Meyve sebze yemek için yaşlılığı beklemeyin!

Uzmanlara göre genç yaşta tüketilen taze meyve ve sebzeler insanları ileriki yaşlarda koruyor. Peki araştırma sonuçları neler diyor ve uzmanların tavsiyeleri neler detaylar haberimizde...

Sebze meyve tüketmke her yaşta olduğu gibi gençlikte de olmazsa olmazlar arasında. Ancak günümüzden genç nesil hızlı beslenme yöntemleri ve daha çok et ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyi tercih ettikleri için sebze ve meyveden uzak duruyorlar diyebiliriz. Ancak uzmanlara göre genç yaşta tüketilen taze meyve ve sebzelerin insanları ileriki yaşlarda koruyor ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki, gençlik dönemlerinde günlük düzenli olarak on porsiyona yakın meyve ve sebze tüketen kişilerin kalp ve damar sağlığı, 20 yıl sonra bakıldığında, daha az yiyenlere göre çok daha iyi durumda oluyor.

Genç yaşlarda yağlı kızartmalar, cipsler, tatlılar herkese cazip gelirken, taze sebze ve meyveler hep ikinci planda kalır. Ancak sağlıklı beslenmek için yaşlanmayı bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, sağlıklı beslenmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar karlısınız. Özellikle kalp ve damar sağlığı için son derece önemli olan taze sebze ve meyve tüketimine erken yaşlarda başlamak ve düzenli olarak günde 8-10 porsiyon bu besinlerden tüketmek, yaşınız ilerledikçe size pozitif etkileriyle geri dönecek. Çünkü bu gıdaları daha az tüketenlere göre % 25 daha az damar hastalıkları riskiniz bulunacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *