» 
 

Meyve ve Sebzede yeni dönem! Artık ürünler künyelenecek

Meyve ve sebzelerde künye dönemi başlıyor. Bu yeni düzenleme ile ürünlere ait tüm bilgiler kontrol altında olacak. Künyelerde bulunan karekodlu yeni sistemi tezgahlarda görmek mümkün olacak.

Konu ile ilgili önemli bilgiler aktaran Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Tarım Ürünleri Ticareti Daire Başkanı Hakan Çalış, ürün künyelerinde bulunan karekodun tezgahlarda satışa sunulan ürünlerde de görülebileceğini, bu yeni künyelerle, ürünlerin artık elektronik ortamda takip edilebildiğini elde edilen verileri tüketiciyle paylaşarak tüketicinin ne tükettiğini bilmesin amaçlandığını ifade etti.

Alış, ürünlerde alış fiyatlarına da yer vermeye başladıklarını böylece üretici satış fiyatları ile perakende satış fiyatları arasındaki fiyat farkının ne kadar olduğunun tüketici tarafından da bilinebilmesinin sağlanacağını belirtti. Böylece tarladan sofraya varıncaya kadar, bu fiyatlar neden bu kadar artıyor, acaba bu artış doğal mı yoksa suni bir artış mı gibi soruların da cevap bulacağını kaydetti.

Bu durumdan vatandaşlarında memnun kalacaklarını düşündüklerini ifade eden Alış, bu sistemin bütün perakende noktalarında olmasını için çalışmaların başladığını ancak sistemin tam olarak oturması için zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yeni sistemle tüketicilere de önemli görevler düştüğünü ifade eden Alış, tüketicilerin bu künyenin bulunmadığı yerleri veya yanlış künyelerin 444 0 425 numaralı alo hal hattına arayarak bildirmeleri gerektiğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *