» 
 

Meyve ve sebzelerin üzerine etiket yapıştırmak yasaklandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tebliği ve Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) belirlediği standartlar kapsamında, meyve ile sebzelerin üzerine artık etiket yapıştırılamayacak ve damga vurulamayacak.

3 Ekim tarihinde Bakanlığın Resmi Gazete'de yayımlanan "Sebze ve Meyvelerin Topran ve Parakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği"yle, yaş sebze, meyveler için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirilirken, uygulamada TSE'nin belirlediği standartların esas alınacağı bildirilmişti.

Tüketicilere yönelik küçük ve büyük dış olmak üzere iki tip ambalaj bulunacak. Ambalaj taşıma, koruma ve pazarlama süresi boyunca ürünleri en iyi şekilde koruyacak, sağlığa zarar vermeyecek mukavva, ahşap ya da diğer malzemelerden hazırlanmış kutu, kasa, tabla, sepet ya da sandık şeklinde olabilecek. Ambalajın ağırlıkları ise 50 kilogramdan fazla olmayacak. Büyük dış ambalajlar, alıcının aksine bir isteği bulunmadığı takdirde 80x120 ya da 100x120 santimetre boyunlarındaki paletlere uygun ölçüde yapılacak.

Ambalajda kullanılan malzemeyle içine konulacak oluklu mukavva, delikli kağıt yada benzeri malzemenmin temiz, kuru ve kokusuz olması gerekecek. Bunların üzerine yazılacak yazılarda kullanılacak mürekkep ve boyayla etiketlerin yapıştırılmasında kullanılacak zamk, insan sağlığına zararlı madde içermeyecek. Basılı kağıt kullanıldığında ise basılı kısmın ürüne temas etmeden dışa gelmesine dikkat edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *