» 
»
 

MHP ve Ak Parti'nin ortak açıklaması! İşte yeni Anayasa değişiklikleri...

Anayasa değişiklik teklifinin TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sunulmasının ardından AKP ve MHP ortak açıklama yaptı.

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, anayasa değişiklik teklifine ilişkin açıklamasında seyirci kalan değil, inisiyatif alan, müdahil olan, etki eden ve bundan netice alan ama makul yaklaşımları çerçevesinde olabilecekleri ifade ederek, imkanları doğrultusunda yön verebildiği bir süreçte olduklarını ifade etti. MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak anayasanın değiştirilmesi meselesinin yürürlüğe girdiği 1982 yılından beri sürekli olarak tartışılan bir konu olduğunu ve Gündemde bulunan bir mesele olduğunu ifade etti.

MHP’li Parsak ayrıca anayasasının devletinin temel ihtiyaçlarını ortaya koyan ilk 4 maddenin değiştirilmesinin de teklif edildiğini ve 4 maddeye hakim olan milli devlet ve üniter devlet ilkelerinin değiştirilmesini önerdiklerini açıkladı. Parsak, bu 4 maddeye hakim olan milli devlet ve üniter devlet ilkelerinin anayasanın muhtelif maddelerindeki yansımaları durumunda olan söz gelimi 42’nci maddedeki eğitim dilinin Türkçe olduğu, 66’nci maddedeki Türk vatandaşlığı ve 127’nci maddedeki yerel yönetimlerde özerkliğin söz konusu olamayacağı yönündeki maddelerinde değiştirilmesi teklif edildiğini kaydetti.

Yetki ve sorumluluklarına uygun bir biçimde gerçekten yoğun bir mesai sarf edeceklerini belirten Parsak müzakerede yapıcı, etki edici bir tercih ortaya koymak suretiyle Milliyetçi Hareket Partisi açısından ve teklifin sahibi olan Adalet ve Kalkınma Partisi açısından da uzun bir sürecin bugün itibariyle tamamlandığını vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *