Microsoft karma gerçeklik gözlüğü görsel teknolojide çığır açacak

Microsoft Hololens adını verdiği karma gerçeklik gözlüğünü Türkiye'de ilk kez Microsoft Ankara Zirvesi'nde tanıttı. Görsel teknoloji alanına yeni bir boyut kazandırması beklenen Hololens sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik yerine yepyeni bir konsepti kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Microsoft karma gerçeklik gözlüğü Hololens'in kameraları, sensörleri, mikrofonlerı ve birçok yapısı aracılığıyla ortamda neler olduğunu algılayabildiğini belirten Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojisiler Yöneticisi İbrahim Kıvanç, bu verilerin üzerine 3 boyutlu hologram konumlandırılabildiğini belirtti. Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik teknolojisinde kapalı bir ortamda olmanızdan, Augmented Reality yani Artırılmış Gerçeklikte ise bir ekran arkasında bulunmanızdan dolayı bunun mümkün olmadığını dile getiren Kıvanç, Hololens yani Microsoft'un karma gerçeklik gözlüğünde etrafınızı görebildiğinizi kaydetti. Hololens'in sesli komut verilebilen, etkileşim halinde olunabilen, el hareketlerinizi algılayabilen bir sistem olduğuna değinen Kıvanç, 3 boyutlu duyma sistemi "Special Sound" ile hologram ses çıkardığında kafanızı çevirirseniz sadece sol kulaktan ses geldiğini, uzaklaştıkça ise sesin azaldığı bilgisini paylaştı.

HOLOLENS HANGİ ALANLARDA KULLANILABİLİR?

Bilgisayar ile bağlantı ihtiyacı duymayan ve kendi başına bir işletim sistemi olan Hololens'in ilk olarak ticari anlamda kullanılabileceğini, ilerleyen aşamalarda güvenlik, tıp, otomobil ve ev dekorasyonu gibi alanlarda da kullanım imkanının olduğunu belirten Kıvanç, üzerinde Windows 10'un bir versiyonunun çalıştığını belirtti. Cihaza istenildiğinde bluetooth vasıtasıyla klavye ve fare bağlanabileceğini söyleyen Kıvanç, havada parmak ile dokunma, büyütme, zoom yapma gibi hareketleri de algılayabildiğini belirtti. Microsoft karma gerçeklik gözlüğü Hololens fiyatı için ise 3 bin dolar bilgisini paylaşan Kıvanç, gözlüğün henüz Türkiye'de piyasaya çıkmadığını da ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *