» 
»
 

Mide gribinin aşısı ya da ilacı yok! İşte yapılması gerekenler

Viral gastroenterit yani halk arasında mide gribi olarak adlandırılan, bağırsakları ve mideyi etkileyen hastalık, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Mide gribi tedavisinde henüz özel bir aşı ya da ilaç yok! Peki mide gribi nasıl geçer? Ayrıntılar haberde...

Pek çok kişinin sıklıkla duyduğu ancak anlamını bilmediği halk arasında mide grubu olarak adlandırılan viral hastroenterit, mideye ve bağırsaklara etki eden bir hastalıktır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda ciddi problemlere yol açabilen mide gribi, kolaylıkla yayılabiliyor. Salgına neden olan mide gribinin henüz bir aşısı veya özel bir ilacı yoktur. Ancak Medical Park Bahçelievler Hastanesi Gastroentroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şule Namlı Koç, mide gribine yakalananların bol bol sıvı tüketmesi gerektiğine dikkat çekti. Mide gribinde karın ağrısı, düşük ateş, eklem ağrıları, halsizlik ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

Hastalık başlangıç evresinden hemen sonra ve iyileştikten üç gün sonrasına kadar bulaşıcı etkisini sürdürür. Mide gribi virüsünü kapan kişi 24 ile 48 saat içerisinde belirtileri görmeye başlar. Yaklaşık 1 ya da 2 gün süren mide gribi, çok ciddi problemlere neden olmaz ve kalıcı bir hasar açmaz. Fakat mide gribine yakalanan kişilerin bol su tüketimine dikkat etmezde hastane bakımına ihtiyacı olabilir.

MİDE GRİBİNDEN NASIL KORUNMALI?

Diğer hastalıklarda olduğu gibi, enfeksiyonlara bulaşmamanın ve korunmanın en önemli yolu hijyen ile temizlik kurallarına uymaktır. Meyve, sebzeler bol suda yıkanmalıdır. Tuvalet öncesi ve sonrası mutlaka eller yıkanmalıdır. Yemekten önce ve sonra yemek yenmelidir. Herkesin temasta bulunduğu kapı kolları, havlu ve mobilyalar gibi alanlar sabun ve su ile dezenfekte edilmelidir. Şehir sularında herhangi bir sorun varsa kaynatıldıktan sonra tüketilmelidir. Hasta olan kişiler yemek hazırlamamalıdır. Mide gribi olan kişilerin kişisel eşyalarını diğer bir kişi kullanmamalıdır. Bol su tüketmek hastalığın tedavisindeki en önemli etkendir. Çünkü mide gribinin ne aşısı ne de ilacı vardır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *