» 
»
 

Mide yanmasına hangi yiyecekler iyi gelir?

Dayanılmaz boyutlara ulaşan mide yanması şikayetiniz varsa, bazı yiyecekler ile bu rahatsızlığı büyük ölçüde durdurmanız mümkün olabilir. İşte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler...

Aşırı derecede olmayan mide yanması tedavisinde genellikle asit salgısı engellenerek midededeki asidi etkisiz hale getiren anti asitler vardır. Mide yanması ve reflü tedavisinde endoskopi ile müdahale yapılabilmektedir. Tüketilen besinlerle de mide yanması büyük ölçüde durdurulabilir.

Mide yanmasını engelleyecek besinler arasında süt büyük bir faktördür.İlginç bir şekilde mide yanmasına iyi gelen sütü, mide yanması hissedildikten sonra birkaç yudum içmek gerekiyor. Ülseri olanların sütü uzun vadede tüketmemesi gerekiyor. Yemekten sonra meyan köyü, papatya veya kekik çayı da gıda asitlerini engelleyerek, mide yanmasını önlüyor. Kekik çayı, sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatıyor.

Bir bardak dolusu suda eriteceğiniz karbonat, midedeki hidroklorik asidin etkisini azaltarak yanmayı en aza hızlı bir şekilde düşürecektir. Özellikle şekersiz olan sakızı çiğnemek de mide yanmasını önleyecek ve mide yanması olacaksa da etkisini azaltacaktır.

Ülser ve mide asidi için, balı tarçınla karıştırarak tüketmek midenizi sakinleştirecektir. Mide yanmasının etkisini muz ile kavun yiyerek de azaltabilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *