» 
»
 

Migren ağrıları cerrahi tedavi ile yüzde 76 azalıyor

Teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalar neticesinde migren büyük bir problem olmaktan çıkıyor. Cerrahi tedavi ise ağrıların yüzde 76 azaltılması mümkün.

Medicana Bahçelievler Hastanesi'nden Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, migren tedavisi ile ilgili bilgiler verdi. Cerrahi yöntem kullanılarak migren ağrısı çeken hastaların ağrı düzeylerinde yüzde 76 azalma sağlandığını belirten Büyükkınacı, günümüzde stres yükünün artması nedeniyle migrenin daha sık görüldüğünü belirtti.

Sosyoekomonik açıdan migren ağrısının çok ciddi iş gücü kaybına neden olduğunu belirten Büyükkınacı, geliştirilen ilaçlar sayesinde kısmi rahatlama sağlansa da ilaçların ciddi yan etkileri nedeniyle kullanımlarının zorlaştığını dile getirdi. Büyükkınacı, botoks enjeksiyonlarının daha sık kullanılmaya başladığını, bunun da tedavi açısından kendilerini daha ileri bir noktaya taşıdığını ifade etti. Cerrahi tedavinin sinir gevşetme ya da siniri devre dışı bırakma işlemi olduğunu belirten Büyükkınacı, sinir cerrahisinin deneyimli ellerde yapılmasının da önemini vurguladı.

Migren'in insanların yüzde 15'inde etkili olduğunu belirten Büyükkınacı, cerrahi yöntemin hastaların büyük bir bölümü için uygun olması nedeniyle artık hayatımızdan kolayca uzaklaştırılabileceğini kaydetti.Ancak hasta seçiminde tanının net olarak konması ve cerrahın yaptığı botoz testinden kişinin fayda görmüş olması önemli. Büyükkınacı, hastalara bu aşamalardan geçtikten sonra mikro-endoskopik yöntemle kalıcı tedavi uygulanabileceğini kaydetti.

Migrende cerrahi tedavi nasıl uygulanır?

Hastanın alın bölgesinde saçlı bölgeden girilerek migren ağrılarından sorumlu olduğu düşünülen sinirsel yapıların etkisiz hale getirilmesi ile uygulanır. Geçici olarak botoxla sağanan rahatlama kalıcı hale getirilir. Enseden başlayan ağrılar için ise ense köküne yakın saçlı deriden girişim yapılır ve bu bölgedeki sıkışan sinirler gevşetilir. Cerrahi tedavi sonrasında hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir ve bilimsel olarak hastaların ağrı düzeyinde yüzde 76 oranında azalma elde edilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *