» 
»
 

Migren atağının nedenleri nelerdir?

Günlük hayatı kabusa çevirebilen ve nörolojik bir rahatsızlık olan migren atakları, çeşitli etkenler nedeni ile tetiklenerek artış gösterebilmektedir. Özellikle sıcaklıkların düşmesi ile artış gösteren bu atakların artış nedenlerini konunun uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel açıklıyor...

Migren ataklarını içsel etkenler olduğu kadar çevresel faktörleri de içine alan bir çok nedenle artıl gösterebileceğini ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, halk arasında lodosun getirdiği esintinin ağrıyı tetikleyen etken olarak düşünülmesine karşın yapılan araştırmaların düşünülenin aksine esintinin değil, hava ile birlikte taşınan tozlar, çeşitli partiküller ve kirlerin atağı tetiklediğini kanıtladığını ifade etti.

Bunun yanı sıra atağı etkileyen birçok etken olduğunu ifade eden Yücel, migren problemi yaşayan kişilerin bu atakları zaman zaman tekrarlayan çoğunlukla şiddetli, tek taraflı, zonklayıcı, baş hareket ettirildiğinde artan baş ağrısı şeklinde yaşadıklarını kaydetti. Yücel migrende genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığını ancak, bu genin her zaman ortaya çıkmadığını vurgulayarak, kadınlarda migren görülme olasılığının erkeklere nazaran 3 kat daha fazla olduğunu ifade etti.

Kadınlarda hormon seviyelerindeki değişikliklerin migren üzerinde önemli bir tetikleyici olduğunu ifade eden uzmanımız, bu denenle kadınların ay içerisinde daha migrene karşı daha duyarlı olabileceklerini vurguladı. Bu süreçte atakların çok daha güçlü bir şekilde gelebildiğini belirten Yücel, bu atakların göz ardı edilmeyerek “Adet migreni” olarak adlandırılan ağrı durumunda mutlaka hekime başvurulması gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *