» 
»
 

Migren nasıl geçer? Migren hastalarına 5 altın kural!

Uzmanlar, sıcak havaların ve bol güneşin migren ataklarını tetiklediğini söylüyor. Migren hastalarının aslında çok basit yöntemler ile rahat ve güzel bir yaz geçirebileceklerini belirtiliyor. Peki migren nasıl oluşur? Migren nasıl geçer? Migrenin geçmesi için neler yapılmalıdır? İşte detaylar...

İş hayatı, monotonluk, stres ve sağlıksız alışkanlıkların yanı sıra bir de yaz sıcaklarından etkilenen migren atakları da eklenince yaz mevsimi çekilmez bir hal alıyor. Yaz mevsiminde migren ataklarından korunmak için neler yapılması gerektiğini uzmanlar açıklıyor. Migreni kontrol altına alabilmenin basit ve altın kurallarının olduğunu belirten uzmanlar migrenin toplumda %10 ile 15 civarında görüldüğünü bildiriyor. Migren genellikle ataklar halinde gün yüzüne çıkıyor olsa da sık sık başın tek tarafında oluşan zonklamalara neden oluyor. Migren nasıl geçer diyecek olursanız, ağrı kesicilerden bir beklentiniz olmaması gerekir. Çünkü migrenin nasıl geçeceğinden çok migrenin nasıl oluştuğu daha önemlidir.

Migren, beraberinde kısmen bulantı, kusma, ışık ve sese karşı yoğun hassasiyet gibi problemleri de beraberinde getiriyor. Genellikle genetik olarak geçiş sağlayan migren, kadınların hormonal dengelerinden dolayı daha sıklıkla görülmektedir. Migrenin tam olarak neden ortaya çıktığı henüz bilinmiyor olsa da, düzensiz beslenme, aşırı stres, yoğun çalışma, uykusuzluk gibi faktörler migrenin oluşumunda büyük rol oynuyor. Öte yandan migren hastalarını, mevsimsel değişikliklerden, yaz saatine geçiş uygulamasına kadar birçok etken migren ataklarını tetikleyebiliyor.

Nem, basınç, ısı düzeylerindeki artışlar, rüzgarlı havalar, bol güneşli günlerde de migren ataklarında artış görünüyor. Hava kirliliği, ani sıcak-soğuk hava değişimi, sürekli kapalı ortamda bulunma, sürekli klimalı ortamlarda bulunma gibi faktörler de migreni tetikliyor. Sıcacık yaz günlerinde migren dolayısıyla hastanelere başvuranlarda ciddi artışlar gözlemleniyor. Yapılan araştırmalara göre, hava sıcaklıklarındaki her 5 derecelik bir yükselme, baş ağırı ile acile başvuranların sayısını %7,5 düzeyde artış göründüğü kayıtlara geçti. Sıcaklığa bağlı olarak sıcak çarpması, su kaybı ve halsizlik de baş ağrılarının artmasına neden oluyor.

Migren hastalarının yaz aylarında rahat edebilmeleri için dikkate almaları gereken 5 altın kural ise,

  1. Dengeli beslenme, düzenli uyku, istikrarla hafif egzersizler yapılmalıdır.
  2. Ani ısı değişimlerinin olduğu ortamlardan kaçınılmalıdır. Çok soğuk ortamda iken birden sıcak bir ortama, sıcak ortamda iken birden klimalı soğuk bir ortama girilmemelidir.
  3. Güneş ışınlarının dik bir açı ile geldiği öğle saatlerinde dışarıda olmamak, gerekirse şapka, gözlük tercih edilerek çıkılmalıdır.
  4. Sıvı tüketimi daha da artırılmalı ve zararlı alışkanlıklardan kaçınılmalıdır. Aşırı kahve ve çay tüketilmemelidir.
  5. Klimalı ve kapalı ortamlarda uzun süre durulmamalıdır.
HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *