» 
»
 

Migren nedir? Tedavisi mümkün müdür?

Günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen ve soğuk, ışık, koku gibi dış etkenlerle ortaya çıkarak şiddetli bir ağrıya sebep olan migren tedavi edilebilir mi? İşte ayrıntılar…

Halk arasında beyinki bir hasar nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen migren esasen beyin sapında bulunan çekirdeğin normalinden daha fazla hassasiyet göstermesi sonucu meydana gelen kronik bir rahatsızlıktır. En çok rastlanan belirtisi baş ağrısı olan migrende ağrıya bulantı, kusma, ishal, terleme, yorgunluk gibi şikâyetlerde eşlik eder. Bu belirtiler vücutta kalıcı bir hasara sebep olmamakla beraber geçici bir süreçle yaşanmaktadır.

Migren ağrıları bebeklerden yaşlılara kadar farklı yaş aralıklarındaki hastalarda gözlemlene bilmektedir. Ancak ergenlik olarak adlandırılan 14 - 15 yaş sonrasında hormonların etkisinin yanı sıra stres faktörlerinin ortaya çıkmasıyla yaş ilerledikçe ağrının sıklığı ve şiddeti de artmaktadır. 1989 yılına kadar ağrı kesiciler ve farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılan migren, 2009 yılında onaylanmış olan Botulinum toksinle büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir.

Migren aşısı şeklinde nitelendirilen bu ilaç aslen temel olarak aşı olmamakla beraber biyolojik bir ilaçtır. Halk arasında aşı olarak nitelendirilen bu ilaç adını vücuda iğne yoluyla enjekte edilmesinden dolayı almıştır. Bu ilaç trigeminal sinir uçlarından salınan ve damarların genişlemesine neden olan cgrp maddesinin bağlandığı damar üzerindeki alıcıları bloke etmektedir. Dünyadaki birçok ülke tarafından oldukça aktif olarak kullanılan bu ilaç ülkemizde henüz uygulanmamaktadır.

Öte yandan şiddetli migren ağrılarını hafifletmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bunların başında yeterli su tüketimi gelmektedir. Bir diğer yöntemde ise nane ve okaliptüs gibi ferahlatıcı kokular içeren yağlar kullanılarak alın bölgesine masaj yapılmalıdır. Ayrıca soğuk kompres uygulaması da baş ağrısını hafifletecektir. Baş ağrılarını geçirmek için kullanılan lavanta yağı ile uygulanan buhar kürü de migren ağrılarını azaltmakta etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Migren ağrılarınız başladığında bir det muz yiyerek de bu ağrıyı baskılaabilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *