» 
»
 

Migren tedavisinde yüzde 90 başarı: Akapunktur

Günümüzün en yaygın sorunları arasında yer alan baş ağrısı ve migren, yapılan araştırma sonuçlarına göre akapunktur ile yüzde 90 başarıyla tedavi edilebiliyor.

Migren sanıldığı gibi baş ağrısı değil diyen Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Psikiyatri uzmanı Dr. Selin Baran, migrenin günlük hayatı olumsuz etkileyen, tekrarlayan atakları ie dayanılmaz hale gelebilen kronik bir rahatsızlık olduğunu belirtti. Migrenin genellikle tek taraflı olarak ve zonklayıcı türde, günün belli saatlerinde ya da ayda bir, haftada iki gibi gelebileceğini ifade eden Baran, bu ağrılara bulantı, kusma ve baş dönmelerinin yanı sıra, ışık ve sese karşı hassasiyet ve görme bozukluklarının da eşlik edebileceğini dile getirdi.

 

Migren hangi yaşlarda görülür?
Migren ağrıları için herhangi bir yaş aralığı olmadığı ve her yaşta görülebildiği bilgisini paylaşan Baran, ağrı atakları arasındaki aralıkların da kısa ya da uzun olabileceğini belirtti. Kadınlarda migren ağrılarının yüzde 90 gibi bir oranda görüldüğünü ifade eden Baran, migrenin kalıtımla geçebilen bir hastalık olduğunu vurguladı.

Migreni tetikleyen faktörler neler?
Stres, açlık, gürültü, öğün atlama, uyku düzeninde değişiklik, aşırı yorucu aktivite, ağır kokular, sigara dumanı, alkollü içecekler, hava değişimi ve adet dönemi (menstrüasyon) migreni tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Bu ataklar sırasında insanlar saldırganlaşabiliyor, sinirli ve kırıcı olabiliyor. Bu nedenle de iş hayatında bazı sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin arkadaşları ya da üsleri kişinin verilen işi migren bahanesiyle yapmak istemediği düşüncesine kapılabilir, hastaya çevresinin bakış açısı değişebilir, kariyerinde diğer arkadaşları gibi ilerleyemeyebilir ve hatta maddi kayıolar yaşayarak işinden olabilir. Bu nedenle de ülke ekonomisinde de iş gücü kayıpları yaşanabilir.

Araştırma sonuçlarına göre beyindeki kimyasal dengenin bazı olay ya da maddelerce bozulması sonucu migrenin tetiklendiğini belirten Baran, serotonin maddesinin bunlar arasında en önemlisi olduğuna dikkat çekti. Migren esnasında kandaki serotonin düzeyinde dalgalanma meydana geldiğini ifade eden Baran, baş ağrısından önce çoğaldığını, baş ağrısı esnasında azaldığını kaydetti.

Migren tedavisinde Akapunktur
Akapunktur tedavisinin migren üzerinde yüzde 90'lık bir başarı sağladığının araştırma sonuçları ile ortaya çıkarıldığını belirten Dr. Selin Baran, akapunkturun beyinde endorfin denilen morfin benzeri maddelerin salınımını sağladığını, bu sayede ise akut ağrının önüne geçtiğini ifade etti. Limbik sistemi regüle eden akapunkturun yeni migren atakları oluşmasını da önlediğini belirten Baran, en az 20 seanslık tedavi planlanabileceğini ve bunların haftada 2 kez uygulanabileceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *