» 
 

Migros 26 AVM ve 168 mağazalı Kipa'yı 302 milyon TL'ye satın aldı

İngiliz merkezli Tesco’nun Türkiye’de bulunan zincir mağazaları Kipa, Migros tarafından 302.3 milyon liraya satın alındı. Anadolu Grubu geçtiğimiz yıl Migros’u aldıktan sonar şimdi de Tesco Kipa ile deneyimlerini AVM’lerde sürdürmeyi planlıyor.

72 ilde mağazaları bulunan Migros, yurtiçinde 1.454 mağazası ile verdiği hizmetlerine 21 ildeki 26 AVM ve 168 Kipa mağazasını da ekliyor. Migros Ticaret A.Ş. ile Tesco Overseas Investments Limited arasında varılan mutabakat Rekabet Kurulu’nca verilecek karar sonucunda resmileşerek hisselerin devir işlemleri yapılacak.

Migros Genel Müdürü Özgür Tort, konuya ilişkin yaptığı açıklamada perakende sektöründe 62 yıllık deneyimleri olduğunu ve bunu AVM’lerde devam ettireceklerini belirterek yeni katılacak mağazalar ve personel sayesinde global anlamdaki deneyimlerini parekende alanında da arttırarak devam ettireceklerinin altını çizdi.

2015 yılı sonunda Migros 9,4 milyar lira, Tesco Kipa ise 2,2 milyar lira ciro yaptı. Anlaşma sonucunda Türkiye’de yer alan AVM’ler arasında en büyük yatırımcılar arasına girmeyi hedeflediklerini belirten Tort, Migros’ların mağaza ve satış rakamları açısından değerlendirildiğinde değerlerini ikiye katladığının altını çizerek son 3 yılda gerçekleşen büyümenin yüzde 12’den daha fazla olduğunu, 2015 yılında ise yüzde 15,6 gibi bir rakama ulaştıklarını kaydetti. Hedeflerden bahseden Tort, şu an 26 olan AVM sayısını Migros’un 30’a çıkaracağını bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *