Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Açık uçlu sorular arttırılacak

Gündemdeki soruları yanıtlayan Yılmaz, üniversite sınavlarında açık uçlu soru sayısı, müfredat değişikliği, tekli eğitime geçiş ve yabancı dil ağırlıklı sınıflar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı'nın Editor Masası'na konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeni müfredat taslağı için 165 bin 326 görüş geldiğini belirten Bakan Yılmaz, bu tecrübeleri dikkate alarak daha iyi bir müfredat için çalışacaklarını belirtti. Evrim teorisi gibi konuların müfredattan çıkarılması hususunda ise hepsinin önleyici propaganda olarak nitelendiren Yılmaz, canlı organizma gibi olan müfredatların zamanla doğup, gelişerek öldüğünü, zamanın ruhunu yakalayabilmek gerektiğini ifade etti. Sadece "doğa tarihi" bölümünün çıkarıldığını belirten Yılmaz, lisans düzeyinde evrim konusunun işlendiğini dile getirdi.

Üniversite sınavında açık uçlu sorular artacak

Bakan Yılmaz, öğrencilerin analitik düşünmelerini sağlamak amacıyla üniversite sınavlarında açık uçlu soruların arttırılacağını belirtti. Türkçe sorularından başlayarak açık uçlu soruların sınavlarda arttırılacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, klasik sorulara geçişin zaman içinde diğer dersleri de kapsayacak şekilde düzenleneceğini ifade etti. Öğrencileri tedirgin eden bir uygulama olduğu yönünde eleştirilen açık uçlu soruların aslında öğrencilerin analitik düşünmelerini, onlara farklı düşünebilmek imkanı sağladığını belirten Yılmaz, bu sayede sadece şıkları işaretlemekten öte bir kazanım elde edileceğini belirtti.

Okullarda tekli eğitim 2019 sonunda

Türkiye genelindeki okulların ikili eğitimden tekli eğitime geçiş süreci hakkında  bilgi veren Bakan Yılmaz, geçişin derslik ve öğretmen sayısı göz önünde bulundurularak kademeli olarak yapılacağını belirtti. Tekli eğitimle birlikte yabancı dil ağırlıklı eğitimin de başlatılacağını ifade eden Yılmaz, uygulamanın pilot illerde başlatılarak Türkiye geneline zaman içinde yayılacağını, bu nedenle de öğretmen açığı ya da yetersiz derslik gibi sorunların meydana gelmeyeceğini, tekli eğitim ve yabancı dil ağırlıklı eğitim için hedefin 2019 yılı sonu olduğunu kaydetti.

Yabancı dil eğitiminin 5. sınıfta başlatılması üzerine çalışmaların yapıldığını aktaran Yılmaz, ilk okuldan neden başlatılmadığı sorusu üzerine ise 2-3-4. sınıflarda eğitimin verildiğini ancak anadil öğrenmenin önemini dile getirdi. Önce anadilin çocuklarda iyi bir şekilde yerleştikten sonra yabancı dil ağırlıklı eğitime geçmenin doğru olduğunu ifade eden Yılmaz, bir yabancı dil öğrenmenin hem ülke içinde hem de yurt dışında büyük önem arz ettiğini belirterek, amacın öğrencilerde dil öğrenme eşiğini aştırmak, yurt dışında kendisini ifade edebilecek düzeye getirmek olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *