Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara lise taban puanlarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı sonunda Ankara lise taban puanlarını açıkladı. Tercih ve Nakil işlemleri ne zaman yapılacak? Öğrenciler tercihleri ile ilgili neler yapmalılar? Ankara lise taban puanlarına göre okul sıralamaları haberin detaylarında...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavları'nın sonuçları açıklandıktan sonra Yerleştirme Esas Puanları da açıklandı ve Ankara lise taban puanları için öğrencilere tercih işlemleri için öğrenme fırsatı sağlandı. Ankara’da lise eğitimini sürdürecek olan öğrenciler, Ankara lise taban puanlarına bakarak tercihlerinden önce fikir edinme ve puanlarını inceleme fırsatı bulacaklar.

Diğer yandan ise tercih döneminde öğrencilerin sınavlarından aldıkları puanların haricinde Ankara lise taban puanları da Başken Ankara’da eğitimini devam ettirmek isteyen öğrencilerin yerleştirilmesinde katkı sağlayacak. Bu sebepten dolayı tercih yapacak öğrencilerin gerekli işlemler sırasında yapacakları tercihleri iyi düşünmeleri, çevresinden, öğretmenlerinden ve ailesinden bu konuda yardım istemeleri özellikle tercih döneminde yapılabilecek hataların oluşumuna engel olacaktır.

Tercih ve Nakil işlemleri ne zaman yapılacak?

Lise taban puanlarının açıklanmasından sonra tercih işlemleri için kısıtlı bir süre kaldı. 15 Temmuz’da başlayacağı kesinleşen tercih işlemleri öncesinde Ankara’da eğitim almak isteyenler 15 Temmuz’a kadar Ankara lise taban puanlarını inceleme fırsatını elde edecekler. Ayrıca tercih işlemlerinin ise 25 Temmuz’a kadar devam edeceği kesinleşmiş bilgiler arasında. Yani bu süre içerisinde tercih işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Tercih işlemleri devam ederken öğrenciler tercih işlemlerini kendileri yapacaklar. Bunun yanı sıra tercih konusunda kesin bir karara varamayan veya tercih işlemlerini tek başına gerçekleştiremeyen öğrenciler ise öğretmenlerine ve okul müdürlüklerine giderek tercihleri konusunda yardım alabilecekler. Tercihler yapıldıktan ve süreç tamamlandıktan sonra ise nakil süreçleri başlayacak.

Ankara lise taban puanlarına göz atıldığında ilk sıralarda Çankaya’da bulunan Ankara Fen Lisesi yer alıyor. Bu okulun ardından ise ikinci sırada Atatürk Anadolu Lisesi yer alıyor. Devamını sırayla yazmak gerekirse de, Anakra Pursaklar Fen Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Fen Lisesi, Dr. Binnaz Ege – Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi, Betül Can Anadolu Lisesi, Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi ve Ankara Atatürk Lisesi yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *