Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'el yazısı' açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz son günlerin tartışma odağı haline gelen el yazısıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz yapılanın doğru olduğunu ifade ederek, burada demokratikleşmeyi sağladık dedi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz okullardaki el yazısının kaldırılmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Eğik yazının düşünmeyi artırdığını belirterek, öğrencilerin daha güzel yazdığını, güzel yazının ise karakteri ön plana çıkardıını, bir pozitif imaj oluşturduğunu belirterek herkesin hat yazamayacağına vurgu yaptı ve 2005 yılından bu yana öğretmenlerimizle istişare yapılarak 'eğik yazıdan memnun olup olmadıkları" soruldu. Eğik yazıdan memnunum diyeni görmedim. Öğrenciye memnun olmayan yazı nasıl öğretilecek. Konuyla ilgili nasıl mesafe katedilecek. Eğitim öğretim başında yine öğrencilerden eğitim öğretimden beklentileri soruldu. Her 100 öğrenciden 70'i beklentilerini yazarken dik yazıyla düşüncelerini ifade etti. Dünya'da sistem nasılsa biz de öyle yapacağız. 1. 2. sınıftan kaldırdığımız eğik yazıyı 3. ve 4. sınıfta Türkçe içinde 2 saat olarak vereceğiz. Bunun bize bir güzelliği olacak tabi. Biz farklı olmak istiyoruz. Bu da demokratikleşmeyle sağlanacak. Biz bunu yapıyoruz dedi. 

OKULLARDAKİ TEMİZLİK KONUSU

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a okullardaki temizlik konusu da soruldu. Bakan Yılmaz ise sorulan soru üzerine okulların ihtiyacı olan temizlik ve güvenlik elemanları toplum yararına karşılanacak bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'da devreye girdi. Eylül ayı itibariyle verilecek kontenjan dahilinde yeni sezonda temizlik ve güvenlik sorunu da halledilmiş olacak. Halen bazı okullarda temizlik konusunda sıkıntılar bulunmakta, temizliğin yanında güvenlik görevlisi okullarda en önemli personel durumuna kadar geldi. Okulların üst düzey güvenliğinin sağlanması için bir takım tedbirler de alınmıyor değil. Bakanlık bu konularda çalışmalarını sürdürürken, Önümüzdeki Eylül ayında temizlik ve güvenlik personel alımlarının yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni yeni sezon eğitim yılında okullar hem güvenli, hem de daha temiz olacak. Bu personeller Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı toplum yararına çalışan elemanlardan oluşacak. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *