Milli Eğitim Bakanlığı'ndan müfredatta köklü değişiklikler

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz müfredatta köklü değişiklikler yapacaklarını açıkladı. Müfredat güncelleme çalışmalarının devam ettiğini belirten bakan müfredatın yenileneceğini, gereksiz bilgilerden arındırılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredatta önemli değişikliklere gidiyor. Müfredat üzerinde güncelleme ve yenileme çalışmaları yapan bakanık gereksiz bilgileri kaldırıp, yerine önemli bilgilere yer verecek ve öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacak şekilde bir müfredat hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Kaliteli eğitim vermek istediklerinin altını çizen Bakan İsmet Yılmaz önceliğimiz eğitim olmalı dedi. Bu kapsamda öğrencilere kaliteli eğitim vermek için müfredat gözden geçirilecek. Şu anda eğitim eskiye göre daha iyi bir seviyede. Herkes üzerine düşeni yaparsa eğitimde daha da iyi yerlere geleceğimizi umuyoruz. diyen bakan Yılmaz en çok bütçe kaynağının eğitime ayrıldğını belirtti. Eğitime ayrılan kaynak ile şu ana kadar 270 bin derslik inşa edildi. Derslik başına öğrenci sayısı da 36'dan 26'ya düştü. En kalabalık sınıf sayıları İstanbul'da iken İstanbul'da da öğrenci sayılarında iyileştirilmeye gidildi. İstanbul'a 900 milyon lira eğitim yatırımı hala devam etmekte 180'in üzerinde ise devam eden projeler var.

Hedef 2019 yılına kadar 77 bin derslik inşa etmek. 2019 yılında İstanbul'da ikili eğitime son vermesi planlanırken 55 bin derslikte göç alan şehirlerde inşa edilecek. Okul öncesi eğitim zorunlu hale gelecek. Öğrencilere ortaokul 1'den itibaren yabancı dil zorunluluğu getiriliyor. İngilizce ağırlıklı bir program da yine gündemde. Çalışmalar pilot bölgelerden başlayacak ve tüm yurda yayılacak. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da azaltılması gündemde.

Bunun yanı sıra halen ilkokullarda süt ve kuru üzüm dağıtımı yapılmakta, çağdaş bir eğitim için müfredata da el atan Milli Eğitim Bakanlığı müfredat üzerinde ince çalışıyor ve güncelleme yapılıyor. Yenilenen müfredat programı önemli bilgilerle doldurulacak. Bu arada 882 okulda da güçlendirme çalışmaları yapıldı. 9 bin 104 derslik deprem yönetmeliğine uygun hale getirildi. Bunlar için yapılan harcama ise 1 milyar 800 milyon lirayı buldu. 2017 yılında 34 okulun inşaatı devam ediyor. Kamu binaları depreme dayanıklı hale getirildi. Devlet tarafından Sosyal kalkınma alanlarına da önemli destek verilerek bağımlılığa karşı önemli projeler geliştiriliyor. Halen kullanılan müfredatın bazı bölümlerinde gereksiz bilgilerin bulunduğunu belirten veliler yeni düzenleme ile öğretmen ve öğrencilerin daha anlaşabilir bir müfredat üzerinden eğitime devam edeceklerini bsöylüyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *