» 
»
 

Milli halterci Daniyar İsmayilov'dan gümüş madalya!

Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları içerisindeki müsabakalarda erkekler 69 kiloda yarışıp toplamda 351 kilo kaldırarak Türkiye'ye Rio Olimpiyat Oyunları'ndan ilk madalyayı getiren isim Daniyar İsmayilov oldu!

Brezilya’da yapılan 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda Daniyar Ismayilov isimli milli halterci, 69 kiloda gümüş madalya kazandı. Riocentro’da organize edilen müsabakalarda, erkekler 69 kiloda yarışmaya adını yazdıran Daniyar Ismayilov oldu. Koparma mücadelesinin ilk seferinde 156, ikincisinde 160 ve üçüncüsünde 163 kilo kaldıran, silkme mücadelesinin ise ilkinde 181, ikincisinde 185 ve üçüncüsünde 188 kilo kaldırarak toplamda 351 kilo kaldıran 24 yaşındaki milli sporcu Ismayilov, gümüş madalyanın kazananı olarak Türkiye’nin Rio Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk madalyasını kazanmış oldu.

Yarışma sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan İsmayilov, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vatanını savunmak için vatandaşların tankların altına yattığını gördükten sonra motivasyonunun arttığını ve bu ağırlıkların altına yatmanın kendisini zorlamadığını ifade etti. Altın madalya alamadığı için üzüntüsünü dile getiren İsmayilov, bundan sonraki hedefinin altın madalya olduğunu da belirtti. Türk halkına, antrenörlerine ve takım arkadaşlarına teşekkürlerini ileten İsmayilov başarısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a armağan ettiğini de dile getirdi.

Altın madalya koparma mücadelesinde 162, silkme mücadelesinde 190 ve toplamda 352 kilo kaldırarak 36 yaşındaki Shi Zhiyong adlı Çinli halterci oldu. Bronz madalya koparma mücadelesinde 151, silkmede 188 ve toplamda 339 kilo kaldırarak bronz madalyayı kazanan isim ise Kazakistanlı Izzat Artykov oldu.

Kadınlarda 63 kiloda madalya mücadelesinin yaşandığı Rio Olimpiyat Oyunları’nda koparma mücadelesinde 115, silkme mücadelesinde 147 ve toplamda 262 kilo kaldırarak altın madalya elde eden kadın sporcu ise silkmede yeni dünya rekorları kıran Çinli kadın sporcu Wei Deng oldu.

Milli halterci Mehtap Kurnaz koparma mücadelesinde 81, silme mücadelesinde 100 ve toplamda 181 kilo kaldırarak genel sıralamada 13’üncü olarak oyunlara veda etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *