» 
 

Milli ilaç için vergi teşviki geliyor İthal ilaca SGK çözüm buldu

İlaç ithalatının 16 milyar liraya yükselmesi sonucu hükümet düğmeye bastı ve milli ilaç konusunda harekete geçti. Buna göre SGK, milli ilacı vergi teşvikleriyle destekleyecek, ithal ilaçların muadilini üreten yerli firmalara vergi indirimi sağlanacak

Türkiye'de ithal ilaca olan talebin artması ve 16 milyar liraya ulaşması, ayrıca 2014 yılında Türkiye’de 2 milyar kutu ilaç tüketilmesi ve bu ilaçlar için 20 milyar lira ödeme yapılması hükümetin dikkatini çekti. Harekete geçen yetkililerce, yerli ilacı desteklemek için farklı yöntemler geliştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dahilinde yeni bir düzenlemeye gidiliyor. İthal ilaca olan talebin azaltılması ve yerli ilaca talebin arttırılmasını öngören milli ilaç projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu birlikte çalışarak yerli ilaç sanayisinin ve tıbbi cihaz üretiminin Türkiye’de yapılabilmesine olanak sağlayacaklar.

Milli ilaç projesi çerçevesinde, bilimsel çalışmaların desteklenmesi suretiyle yerli ilacın geliştirilmesi desteklenecek ve 'iyi klinik uygulamaları' yapılan araştırma merkezlerinin kurulmasında teşvik ve vergi mevzuatında değişiklik yapılacak.

VERGİ TEŞVİKİ
Yerli ilacın desteklenmesi için öngörülen çalışmalardan birisi milli ilacı üreten firmaya vergi teşvikleri sağlamak olacak. Türkiye'de ithal ilacın muadilini üreten yerli firmaya em fiyat avantajı sağlanırken hem de SGK tarafından ruhsat işlemlerinde öncelik tanınacak. Ancak bu uygulamanın sadece Türkiye içinde üretilen ilaçları kapsaması öngörülüyor. Yabancı firmaların üretimi de teşvik kapsamına alınsa da, ithal ilaç için böyle bir hak söz konusu olmayacak.


DENETİMLER ARTTIRILIYOR
Türkiye’deki esas sorunlardan biri de ilaçların gereksiz tüketimi. Bunun önüne geçmek amacıyla doktor, eczane ve hastaların denetimleri sıkılaştırılırken bazı yaptırımların da uygulamaya konulması öngörülüyor. Öte yandan ilaç kullanımına yönelik eğitimler sağlık eğitimi müfredatlarına da dâhil edilecek. İzleme-değerlendirme sisteminin hayata geçirilmesiyle SGK veri bankası sayesinde akılcı ilaç kullanımı denetlenecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *