» 
»
 

Mışıl mışıl uyumak için altın kurallar

Uyku tanımlanması zor olsa da uzun yıllar boyunca hayatın eylemsiz bir parçası olarak görülmekteyken artık uyku sırasında beynin etkin olduğu ve beden ve ruh sağlığını etkilediği biliniyor.

Uykusuzluk pek çok insanı hem beden hem de ruh sağlığı açısında etkiliyor. Kullanılan nefes açıcı spreyler, kafeinli içecekler, diyet hapları ve hastalıkların yanı sıra yatak odasındaki koşulların kötü olması da uykusuzluğa yol açabiliyor. Daha pek çok kötü şeye sebebiyet verebilen sigara uykuyu da etkileyen baş aktörler arasında yer alıyor. Sigara tiryakilerinin REM uyku miktarlarının az olması nedeniyle tavşan uykusu uyurkar denilebilir.

Uyuduktan 3-4 saat sonra nikotin miktarının kanda düşmesi nedeniyle sigara tiryakileri uyanır. Aynı şekilde alkol de uykuyu bozan faktörler arasındadır. İnsanlar uykusuzluklarını alkolle çözmeye çalıştıklarında çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabilir, dahası alkolik olabilirler.

İDEAL UYKU KAÇ SAATTİR?
Günde 16 saat uyku yenidoğanlar için ihtiyaçtır ancak genç erişkinler 9 saat, erişkinler için ise 7-8 saat uyku yeterlidir. Yaşlandıkça is uyku süresi daha da azalır. Eğer normal uyku sürenizden az uyursanız vücudunuza bir çeşit uyku borcu yaratırsınız ki bu borcun eninde sonunda ödenmesi istenir. Muhakeme yetisi veya tepki süresini uykusuzluk olumsuz etkiler.

İYİ UYUMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Gün içinde yapılan şekerleme 30 dakikayı geçmemeli zira fazla gündüz uykusu gece uykusunu olumsuz etkiler. Yatmadan önce kafein, nikotin gibi uyarıcılardan uzak durulmalı ancak uykudan 2-3 saat önce yüksek proteinli bir atıştırmalık, 1 meyve yenilebilir. Bu yiyecekler uyku düzenleyici hormonların yakımını arttırır. Ancak uyku ritmini bozduğu için tahıl ve şekerden uzak durulmalı, yağlı, kızarmış, baharatlı, sirkeli, karbonatlı yiyecek ve içeceklerden de kaçınılmalı.

Egzersiz iyi bir uyku kalitesi sağlar. 10 dakikalık kısa bir bisiklet ya da yürüyüş bile gece uykusu kalitesini belirgin bir ölçüde arttırır. Ancak yatağa gidiş döneminde yoğun egzersiz yapmılmamalı. Gün boyu doğal ışığa maruz kalın ama gece yatak odanız çok aydınlık olmasın.

Uyku öncesinde yararlı bir gevşetici alışkanlık edinin. Ilık duş, kitap okuma, hafif germe egzersizleri, meditasyon gibi… Uyku öncesi aşırı duygusal konuşmalar ya da ortamlardan kaçının.

Çarşaf ve nevresiminiz uygun, yastık ve yatağınız rahat olsun. Yatak odanız sıcak hatta ılık değil serin olmalı. Vücudu uykuya hazırlayan işaretlerden biri de çevre ısısının düşmesidir. Yatak odanızda televizyon, cep telefonu gibi ışık ve ses kaynakları bulunmamalı. Gerekirse koyu perdeler, pervane, hava nemlendirici düzenekler, kulak tıkaçları bulundurabilirsiniz.

Elektrikli herhangi bir alet size 1 metreden daha fazla yaklaşmasın. Gürültülü alarmlar kullanmayın. Vücutta beklenti anksiyetesi yaratırlar. Yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Yatağa mümkün olduğunca erken gidin. Saat 23.00 en idealidir. Çünkü 23.00 ile 01.00 arası adrenal sistemimizin yenilenme zamanıdır. Bu sırada uykuda olsanız iyi olur. Safra kesesi de bu dönemde zehirleri vücuttan atar. Uyanıksanız zehirler karaciğere geri döner.
Yatağa gidiş saatinizi değiştirmeyin. Sabah kalkmanız gereken saatte kalkın. Yatak çorabı giyin. Ayaklar vücudun en çok üşüyen bölgesidir. Yatak çorabı giymek, gece uyanmalarını azaltır. Yatmadan önceki son 2 saat içinde dünyevi işlerinizi tamamen unutun.

Gevşeme CD’leri dinleyebilirsiniz. Sizi rahatlatan ruhani uygulamalar ve okumalar, uyku öncesinde yararlı olur. Mümkün olduğu kadar az ilaç kullanın. İlaçların çoğu uyku düzenini etkiler. İdeal kilonuza inin. Size dokunan, gaz yapan gıdalardan kaçının.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *