» 
»
 

Mısır Başbakanı: Henüz resmi bir sığınma talebi yok

Fetullah Gülen’in kendilerinden resmi olarak henüz sığınma talebinde bulunmadığını belirten Mısır Başbakanı İsmail, böyle bir müracaat olması durumunda bunu değerlendireceklerini bildirdi.

Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi ile ilgili ABD ile görüşmeler devam ederken, Mısır’a sığınma talebinde bulunmadığını resmi haber ajansı MENA’ya belirten Mısır Başbakanı Şerif İsmail, ancak başvuru yapılması durumunda talebi değerlendireceklerini ifade etti.

Ajansta yer alan habere göre, ülke kamuoyu ve medyasında geçtiğimiz haftadan beri devam eden Gülen’in sığınma ihtimali üzerine tartışmayı eski cumhurbaşkanlarından Adil Mansur’un basın danışmanı Ahmed el Muselmani, sunduğu televizyon programında başlattı ve ABD’nin Gülen’i sınır dışı etmesi ihtimalini gündeme taşıdı. Muselman konuşmasında Türkiye'de Mısır rejimini rahatsız eden unsurlar barındığını söyleyerek, “Mısır yönetimi de neden Gülen'i sığınmacı olarak kabul etmesin? Bu, Türkiye karşısında Mısır'ın elini güçlendirir." ifadelerini kullanmıştı. 

Pazar günü ise milletvekili İmad Mahrus, Gülen’e sığınma hakkı verilmesi için Meclis Başkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Başkanlığı’na müracaat ettiği bilgisini vermişti. Son olarak da Mısır Başbakanı Şerif İsmail’in başbakanlıkta yaptığı bir basın toplantısı sırasında başvuru yapması durumunda değerlendirecekleri yönünde açıklama yaptığı haberi ajansta yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarında Gülen’in Türkiye’nin iade anlaşması imzalamadığı ülkelerden birisine gidebilme ihtimali bulunduğu yönünde açıklamalar gelmişti. Bozdağ, örnek olarak Mısır, Mektika, Kanada, Avustralya ve Güney Afrika’yı göstermişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *