» 
»
 

Mısır'da infazı beklenenlerin kaderi Sisi’ye bağlı

Mısır'da görev yapan bir yargıcın koruma polisi olan bir kişinin öldürülmesiyle ilişkili olarak yargılanan ve idam cezasına çarptırılan Mısırlı gençlerin, ramazan bayramı sonrasında idam edileceği ifade edildi.

2014 yılında Mısırdaki bir yargıcın korumasının öldürülmesi suçlamasıyla önce gözaltına alınan daha sonra da avukatları tarafından suçlamaları reddetmesine rağmen haklarındaki idam cezası onanan 6 gencin geleceği ile ilgili karar, Cumhurbaşkanının ellerinde. Eğer Cumhurbaşkanı Sisi karar ile ilgili olumlu bir girişimde bulunmazsa, ramazan ayından sonra idam edilecekleri belirtiliyor.

Abdulfettah es-Sisi yönetimine karşı barışçıl faaliyetler yürüten muhalif aktivist gençlere, güvenlik güçleri aleyhinde terör eylemleri çağrısı yapma, hücre evi kurma, patlayıcı ve silah bulundurma  gibi bir çok farklı suçlama ile karşı karşıya gelen gençlerin durumu hala netlik kazanmış değil.

İdam cezasına çarptırılan ve yaşları 23 ile 30 arasında değişen Halid Rıfat, İbrahim Yahya, Ahmed el-Velid, Abdurrahman Muhammed, Basim Muhsin ve Mahmud Memduh'un avukatları, gençlerin güvenlik kamerası kayıtları bulunmasına rağmen idam cezalarının kesinleşmesiyle ilgili çarpıcı ifadelerde bulundu.

İdama mahkum olan 6 gencin aileleri, insan hakları örgütlerine oğullarının maruz kaldığı durumlar hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Ailelerin insan hakları örgütlerine yaptığı açıklamalarda, gençlere işkence yapıldığını, cinayeti itiraf etmemeleri durumunda yakınlarına tecavüz edileceği tehdidinde bulunulduğunu ifade ettiler.

7 Haziran’da idam cezalarının kesinleşmesinden sonra her an kararın infaz edilebileceği psikolojisiyle yaşamak zorunda bırakılan gençlere ve aile bireylerine, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden destek açıklamaları geldi. Davanın uluslararası boyut kazanmasının ardından OHCHR, dün yaptığı açıklamayla idam cezasına çarptırılan 6 genç hakkındaki kararın uygulanmaması ile ilgili aktarımlarda bulundu.

Birleşmiş Milletler Komiserliğinden yapılan açıklamada, 6 sanığın mahkemede, kendilerinden işkence yoluyla alınan beyanlarla ilgili masum olduklarını ifade etmelerine rağmen, infazın uygulanma kararı alınmasının çok utanç verici bir durum olduğu belirtildi.

Mısır ve dünya kamuoyunda konu olmaya başlayan idam cezalarının ardından, Mısırlı yetkililer idam cezasının ramazan ayında infaz edilmeyeceğini, konunu ramazandan sonra uygulanacağını bildirdiği aktarıldı. Mısır Hapishaneleri Soruşturma Direktörü Muhammed Ali Hüseyin’in, Ramazan ayında idam infazı gerçekleştirilmeyecek. Sözlerini kullandığı ifade ediliyor.

İhvan teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, olayın yaşandığı bölgede bulunan kameralarından alınan görüntüler olmasına rağmen yargıcın korumasının öldürülmesi davasında masum insanların gözaltına alınarak yargılandığı belirtildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *